Sezon na działki rekreacyjne

Koszt działki obok jeziora (ale bez mediów) zaczyna się od 10 tys. zł. Grunt z przyczepą kempingową kilometr od morza to wydatek około 18 tys. zł. A ile kosztuje ziemia z ogrodzeniem, mediami i domkiem?
Majówka to najbliższa okazja do dłuższego odpoczynku od pracy i szkoły. Jeśli na długi weekend zaczynający się od środy (01.05) i trwający do niedzieli (05.05) wybierze się czteroosobowa rodzina, musi zapłacić w sumie za szesnaście noclegów. Jeśli więc doba kosztuje np. 80 zł, za majówkowy pobyt przyjdzie rodzinie zapłacić 1280 zł. Osoby, które często wyjeżdżają na weekendy i wakacje, mogą zatem pomyśleć o zakupie działki rekreacyjnej. Inwestycja zwróci się już po dziesięciu kilkudniowych wypadach.

Moda na Puszczę Mariańską

- Warszawiacy szukają coraz dalej od miejsca zamieszkania. Do niedawna decydowali się maksymalnie na grunt w okolicach Nadarzyna, a nawet w granicach samej stolicy. Teraz ziemia w obrębie miasta drożeje, tereny są zabudowywane, a że jednocześnie poprawia się dojazd, mieszkańcy oddalają się w poszukiwaniach od miasta - mówi Radosław Brodaczewski, analityk Lion's House.

Wśród nowych regionów jest gmina Mszczonów (powiat żyrardowski), w której powstało sporo ogródków działkowych ze względu na źródła geotermalne. - Wzrosło zainteresowanie Puszczą Mariańską (również powiat żyrardowski), słynącą z rekreacyjnych terenów zielonych. Przeniesieni zostali tam np. działkowicze z Ursusa. Mają lepszy dojazd, bo autostradą A2 jadą od centrum Warszawy około 30 minut zamiast 1,5 h - dodaje Radosław Brodaczewski.

Sprawdź oferty sprzedaży działek w powiecie żyrardowskim

Tradycyjnie Zegrze i Mazury

Od lat nie brakuje chętnych na wypoczynek nad jeziorami, w odległości maksymalnie do 150 km od miejsca zamieszkania. - Mieszkańcy Mazowieckiego chętnie wybierają okolice Zegrza i Mazury, ciekawsze krajobrazowo rejony Mazowsza (np. dorzecze Narwi, okolice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego) oraz Podlasie - wylicza Marcin Jańczuk z Metrohouse. Czego szukają klienci? - Czasem niewielkiego jeziora, bliskości lasu i malowniczego otoczenia. Coraz więcej osób szuka po prostu ciszy - mówi Jańczuk.

Wśród oddalonych od stolicy lokalizacji najczęściej brane pod uwagę przy zakupie są Bieszczady, Zakopane oraz miejscowości wypoczynkowe na Pomorzu.

Chcesz kupić działkę na Mazurach? Zobacz ogłoszenia

Widok na wodę za 30 tys. zł, sąsiedztwo już drożej

- W ciekawszych krajobrazowo okolicach, przy dobrej lokalizacji trudno jest mówić o spadkach cen, bo zwłaszcza wiosną zwiększa się grupa poszukujących działek rekreacyjnych. Tańsze ziemie można znaleźć w okolicach, które nie mają typowo letniskowego charakteru. Cenę obniża również brak mediów, ogrodzenia, brak dostępu do utwardzonej drogi - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Przykładowe ceny działek do 1000 m kw. (10 arów)? - W okolicach jeziora Zegrzyńskiego za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 100 do 200 zł. Taniej jest kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, gdzie ceny zaczynają się już od 25 zł za m kw. Przeciętna stawka wynosi ok. 50 zł za metr - mówi Jerzy Węglarz z Home Broker, podając przykład: grunt (7-8 arów) nad Soliną z widokiem na wodę można kupić za około 30 tys. zł, ale w bezpośrednim sąsiedztwie wody może to być nawet 200 zł za m kw.

- Nad morzem wybór dziełek jest większy niż nad jeziorami. Kilka kilometrów od linii brzegowej działki będą kosztować około kilkudziesięciu złotych za m kw., ale blisko morza już kilkaset złotych - wylicza Jerzy Węglarz. I tak wśród ofert sprzedaży można znaleźć grunt z przyczepą kempingową kilometr od morza około 18 tys. zł.

- Na Podkarpaciu w okolicach Leżajska za działkę 5 arów z bezpośrednim dostępem do jeziora można znaleźć działkę np. za 25 tys. zł - z hasłem "raj dla wędkarzy" - wylicza Jerzy Węglarz.

Działka nad Zegrzem? Sprawdź oferty

Domek i media kilkukrotnie podrażają koszt

Kupując sam grunt, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie rozbić namiot albo zaparkować przyczepę kempingową. Kąpieli będzie można zażyć jedynie odpłatnie w ośrodkach wczasowych albo na polach kampingowych (o ile będzie w pobliżu taka możliwość). Dlatego grono kupujących poszukuje działek z ogrodzeniem, mediami i domkiem. Zagospodarowanie podraża jednak koszt zakupu kilkukrotnie.

- Dla podrównania na Mazurach możemy kupić działkę już za 10 tys. zł. W tej cenie otrzymamy 500 m kw. nieogrodzonego gruntu i bez mediów, położonego kilkaset metrów od jeziora Jeziorak - opisuje Marcin Jańczuk z Metrohouse, dodając, że do 50 tys. zł wybór takich działek jest bardzo duży. - Szukając zagospodarowanej działki, możemy np. znaleźć ofertę nad Jeziorem Małszewskim w powiecie szczycieńskim. Za 790 m kw. gruntu, na którym znajduje się mała altanka zapłacimy już 99 tys. zł. Drożej, bo za 130 tys. zł możemy stać się właścicielem prawie 700 m kw. działki - 35 km od Olsztyna - z murowanym całorocznym domkiem z garażem. Z kolei nad Jeziorem Leleskim mamy 800 m kw. działki z drewnianym domkiem po powierzchni ok. 50 m kw. Tu właściciel żąda kwoty 145 tys. zł.- dodaje.

Bliżej Warszawy, bo w powiecie sochaczewskim w otulinie Puszczy Kampinoskiej możemy kupić działkę 460 m kw. z drewnianą altanką. Cena 34 tys. zł. - W powiecie legionowskim za prawie 1000 m kw. ogrodzonej działki w kompleksie innych działek rekreacyjnych zapłacimy 45 tys. zł - mówi analityk. Jest tam możliwość postawienia domku letniskowego lub holenderskiego.

Szukasz działki rekreacyjnej? Weź udział w naszej anonimowej ankiecie!

#
Przeszukaj oferty sprzedaży działek w całej Polsce!

Więcej o: