Ziemia rolna w cenie

W Polsce od początku lat 90-tych ceny ziemi rolnej nieprzerwanie wykazują tendencję wzrostową. Ziemia rolna to jedyny segment rynku nieruchomości, który nie załamał się cenowo po latach 2007-2008, kiedy to nastąpiło zdecydowane ograniczenie popytu na pozostałe nieruchomości.
W 1992 roku średnia cena 1 ha terenów rolnych wynosiła w Polsce 500 zł. Natomiast w 2000 roku hektar kosztował 3554 zł, w 2005 - 5607 zł, w 2010 - 15 281 zł, a w 2012 - już 19 228 zł, jak wynika z danych Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przykładowo, w okresie 2000-2012 grunty rolne zdrożały o 541%, podczas gdy średnia cena transakcyjna mieszkań z rynku wtórnego w 2000 roku w miastach wojewódzkich wynosiła1644 zł/mkw., a w 2012 już 4649 zł/mkw. (dane wg WGN), co daje wzrost ceny mieszkań o 282% w okresie 2000-2012.

Jak z tego wynika, rentowność inwestycji w ziemię rolną na przestrzeni ostatnich 12 lat była o 191,8% wyższa niż w mieszkania.

Takiego wzrostu cen nie odnotowano w segmencie działek budowlanych i terenów inwestycyjnych. Jest to segment rynku, który doznał największego załamania po okresie boomu w latach 2005-2007 (wówczas ceny wzrosły średnio o 75%). W wyniku stagnacji popytu w latach 2008-2009 nastąpiły znaczne spadki cen, wynoszące średnio 63%. Podsumowując, w okresie ostatnich 12 lat odnotowano wzrost cen działek budowlanych i gruntów inwestycyjnych w przedziale 80% - 320%, w zależności od lokalizacji. Na rynek powracają działki kupione w latach boomu cenowego, wystawiane przez właścicieli, którzy do tej pory wstrzymywali się, licząc na powrót wyższych cen. Na rynek trafia też oferta gruntów przygotowanych przez gminy, które w ten sposób pozyskują fundusze na własne inne inwestycje.

Niezależnie od lokalizacji metr kwadratowy ziemi rolnej jest tańszy od ziemi budowlanej od kilku do kilkunastu razy. Inwestorzy, śledzący analizy rynkowe oraz znający procedury przekształceń, mogą osiągnąć wysokie zyski. Dobrym sposobem jest zakup działki rolnej, przekształcenie jej i sprzedaż w formie działek budowlanych lub pod inwestycje.

W przypadku zakupu gruntu rolnego przeznaczonego do przekształcenia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację i głównie lokalny popyt. Najkorzystniejszymi obszarami są tereny okalające miasta. Trzeba przy tym przeanalizować takie parametry, jak: dobrą komunikację z centrami miast, dostęp do drogi, istniejącą infrastrukturę handlowo-usługową. Ważne są także informacje o zagrożeniach powodziowych czy ewentualnym skażeniu terenu oraz plany gminne w stosunku do przeznaczenia najbliższego sąsiedztwa.

#

Chcesz kupić działkę? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Jesteś zainteresowany kupnem domu? Zobacz ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (1)
Ziemia rolna w cenie
Zaloguj się
  • Gość: Domin

    Oceniono 1 raz -1

    Dużo jest czynników, od których zależy to, czy grunt rolny jest położony w na tyle atrakcyjnym miejscu, by później go z zyskiem przekształcić w działkę budowlaną. Dlatego osobiście wolę korzystać z pośrednictwa programów bezpiecznego inwestowania w ziemię (tak jak Briland), które wyszukują inwestorowi atrakcyjnych gruntów do inwestowania i później przekształcają w działkę rolną i do tego załatwiają wszystkie formalności za inwestora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX