Odbiór mieszkania od dewelopera

Mijają cztery lata od oddania lokali, a wspólnota mieszkaniowa rozważa proces przeciwko deweloperowi. W całym budynku wciąż pękają ściany. Jak uniknąć podobnego, czarnego scenariusza? Najlepiej wziąć specjalistę, spisać listę usterek i podpisać odbiór mieszkania dopiero, kiedy deweloper dokona napraw.
Czwartkowy wieczór, hala garażowa jednego z warszawskich osiedli oddanego do odbioru cztery lata temu. Mieszkańcy opracowują strategię walki z deweloperem, bo we wszystkich mieszkaniach na osiedlu pękają ściany. Na początku miały być one spowodowane "siadaniem bloku", po dwóch latach deweloper - jeszcze na gwarancji - naprawił usterki. Niestety pęknięcia wróciły i stale się pogłębiają.

700 zł na sprawę sądową albo 10 tys. zł na naprawy

- W takiej sytuacji pozostaje nam jedno: długi, kosztowny i wieloletni proces - mówi jeden z mieszkańców (członek zarządu wspólnoty) i przedstawia kalkulację finansową: musimy się liczyć z kosztami ok. 110 tys. zł, które obejmują: opłatę sądową (ok. 75 tys. to jest 5 proc. wartości przedmiotu sporu), obsługę prawną (ok. 30 tys. - honorarium kancelarii), pozostałe koszty jak opłaty od pełnomocnictwa dla prawnika, pozyskiwanie dokumentów urzędowych (odpisy, wypisy) - mówi.

Gdyby w procesie wzięło udział 75 lokali koszty wyniosłyby około 1,5 tys. zł, jeśli 150 lokali - około 733 zł. Wspólnota zamierza walczyć jednak o zapłatę związaną z wadami osiedla na poziomie od 1,5mln do 2mln zł. Zebranie jest burzliwe, bo proces może trwać kilka lat. Mieszkańcy, którzy są na tak kalkulują, że jeśli wspólnota będzie musiała sama zebrać pieniądze na naprawy budynku, to na jeden lokal koszty będą się wahać nawet na poziomie 10 tys. zł.

Co robić? - W normalnej sytuacji budynek powinien przestać pękać po dwóch latach. Jeśli mija cztery lata wspólnota powinna zacząć od zlecenia ekspertyzy i stwierdzenia co jest przyczyną nieustannego pękania ścian. Jeśli zawinił deweloper wspólnota ma tylko dwa wyjścia: spór sądowy albo naprawy na własną rękę - potwierdza Patryk Pniewski, inspektor z firmy mieszkaniaodbior.pl, która działa w okolicach Trójmiasta oraz wykonuje te usługę dla klientów agencji Metrohouse.

Klienci się spieszą, deweloperzy zacierają ręce

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo walki na sali sądowej, warto zdecydować się na odbiór techniczny z profesjonalistą. Koszt usługi waha się od 200 do 300 zł. - Deweloperzy są świadomi, że mieszkańcy albo się nie znają, albo bardzo im się spieszy do odbioru kluczy. Często na tym korzystają, bo klient przymyka oko na wady i podpisuje odbiór bez zastrzeżeń - mówi Patryk Pniewski, inspektor.

Tymczasem lista wad jest długa. - W czołówce usterek są przede wszystkim: odrapane szyby i ramy okienne, garby na posadzkach - zwłaszcza w narożnikach pomieszczeń, stolarka okienna - bardzo często wymagająca regulacji. Bywa, że drzwi wejściowe słabo się domykają przez nową "nieugniecioną" uszczelkę, a tablica mieszkaniowa elektryczna nie posiada opisu poszczególnych obwodów - wylicza Przemysław Górka, inspektor zajmujący się odbiorem mieszkań. - Podstawą do usunięcia usterki jest wpisanie jej do protokołu podpisanego przez przedstawiciela dewelopera oraz ustalenie daty jej usunięcia - przypomina Przemysław Górka, z którego pomocy przy odbiorze od kilku lat korzysta od średnio od 25 do 40 osób miesięcznie.

Kiedy mieszkanie może być mniejsze

Czasem metraż mieszkania jest mniejszy niż ten wskazany w umowie kupna mieszkania. - Metraż z projektu oraz ten w praktyce zawsze się różnią, ale deweloperzy są na to przygotowani. W zapisach umów znajdują się najczęściej zastrzeżenia, że metraż jest tylko przewidywany i może się on różnić o 2 - 3 proc. - mówi Patryk Pniewski. Klienci muszą się z tym liczyć. - Nie muszą się jednak godzić np. na źle postawioną ściankę działową lub wnękę na drzwi w innym miejscu niż przewidzianą w projekcie - dodaje.

Są dwa warianty odbioru. - Mieszkaniec może odebrać mieszkanie z protokołem uwag albo umówić się na odbiór dopiero po naprawie usterek - przypomina Patryk Pniewski, inspektor.

Sprawdź ceny nowych mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź ceny nowych domów na Domiporta.pl

Sprawdź ceny apartamentów na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (1)
Odbiór mieszkania od dewelopera
Zaloguj się
  • Gość: ela

    Oceniono 3 razy -1

    No cóż, takie sytuacje sie zdażaja i człowiek dzieki nim jest bardzo wyczulony na takie sytuacje. Wiec teraz kiedy i my szykujemy sie do zakupu mieszkania na Bielanach w Shiraz Trio tez musimy wziąc pod uwage takie rzeczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX