Wielka płyta kontra kamienica

Mieszkania w kamienicach i w blokach z wielkiej płyty dominują na naszym rynku nieruchomości z drugiej ręki. Która opcja jest lepsza?
Mniej więcej połowa klientów kupujących mieszkania na kredyt wybiera zróżnicowany rynek wtórny (dane firmy Notus). Można zdecydować się na mieszkanie w nowym budownictwie, w kamienicy lub w bloku z wielkiej płyty. Jak wynika z opracowania firmy Home Broker dwie ostatnie opcje coraz bardziej zyskują na popularności.

Transakcje, w których kupowane są mieszkania w kamienicy to już prawie 44 proc. rynku. Wielka płyta to z kolei niemal 32 proc. wszystkich umów kupna-sprzedaży. Warto zastanowić się więc, co będzie lepszym wyborem: wielka płyta czy kamienica?

Cena: zależy co, zależy gdzie

Przyjmuje się, że wielka płyta jest najtańsza. I rzeczywiście, dane Home Broker pokazują, że w największych polskich miastach m2 mieszkania w bloku kosztuje najmniej. Przykładowo, w Warszawie różnica między dwoma rodzajami budynków sięga średnio około 500 zł na m2.

Czy to dużo? Zależy. Jeśli porównujemy mieszkania o podobnej powierzchni, na przykład 50 m2, lokal w kamienicy może być droższy o około 25 tys. zł. Tyle tylko, że w starym budownictwie mieszkania są znacznie większe. Co oznacza, że raczej nie znajdziemy lokalu w kamienicy w cenie zbliżonej do ceny mieszkania w wielkiej płycie.

Przestrzeń: wielka płyta dużo mniejsza

Znajdziemy za to mieszkania przestronne. Przeciętna powierzchnia lokalu w kamienic jest o 13 m2 większa od powierzchni mieszkania w bloku z wielkiej płyty. W niektórych miastach różnica jest jeszcze większa. W Poznaniu to prawie dwadzieścia metrów.

Nie znaczy to, że mieszkania w kamienicy są bardziej ustawne od tych w bloku. Pierwsze są wprawdzie duże, ale pokoi jest w nich niewiele (przykładowo, 70-80 m2 to zwykle trzy pokoje, w tym jeden przejściowy). Drugie są ciasne i zaprojektowane tak, żeby na jak najmniejszej powierzchni zmieścić jak najwięcej pomieszczeń (stąd zdarzają się mieszkania trzypokojowe o powierzchni 40 m2).

Lokalizacja: centrum kontra osiedla

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że kamienice znajdują się najczęściej w centrach miast. Atrakcyjna lokalizacja może być atutem dla tych, którzy lubią uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim. Dla osób pracujących w centrum liczyć się może także czas (i pieniądze), jaki zaoszczędzą na dojazdach.

Nie można jednak zapominać o tym, że śródmieście ma także wiele wad. Zmotoryzowani będą mieli problem z parkowaniem (o miejsce trzeba w centrum konkurować z dojeżdżającymi do pracy), a rodzice - z miejscem zabaw dla dzieci. Osiedla, na których stoją bloki z wielkiej płyty zapewniają zwykle pełną infrastrukturę: przedszkola, szkoły, przychodnie czy place zabaw. W centrum może być z tym problem.

Koszty: zbliżone w obu przypadkach

W powszechnej opinii mieszkanie w kamienicy jest kosztowne w utrzymaniu. Bo chociaż coraz częściej budynkiem zarządzają sami mieszkańcy, to jednak opłaty związane z remontami, ogrzewaniem czy doprowadzeniem lokalu do porządku są dość duże. Sporo może kosztować wymiana instalacji elektrycznych czy wodociągowych. Tyle tylko, że takie same problemy mogą mieć ci, którzy zdecydowali się na wielką płytę.

Może się też wydawać, że koszty związane z ogrzewaniem będą dotkliwe. Część mieszkań w kamienicach nie należy do sieci ciepłowniczej, więc ich właściciele muszą radzić sobie samodzielnie. Jeśli wybiorą instalację elektryczną, zapłacą nawet kilka tysięcy złotych za ogrzewanie. Tyle, że to, co wydadzą zimą, zaoszczędzą latem, bo w kamienicy (nie podłączonej do sieci) za ogrzewanie płaci się tylko w miesiącach zimowych.

O tym, że ogrzewanie mieszkania w kamienicy nie jest takie drogie przekonuje Home Broker. Z porównania przygotowanego przez analityków tej firmy wynika, że średnia cena ogrzania mieszkania w bloku z wielkiej płyty jest niemal taka sama, jak w kamienicy i wynosi 405 zł za kwartał.

Wygląd: stylowa kamienica kontra...

Zdobione poręcze na klatkach schodowych i elewacje w historycznych stylach, gipsowe stiuki i parkiety, stolarka drzwiowa oraz rzeźbione piece kaflowe: mieszkanie w kamienicy może mieć swój urok. Nawet, jeśli jest zaniedbane.

Blok to całkowite przeciwieństwo takiej architektury. Filozofia, która stworzyła takie budownictwo zakładała prymat funkcjonalności nad wyglądem. Wszystko miało być podporządkowane ergonomii. Stąd proste kształty, płaskie powierzchnie i całkowity brak ozdobników.

Perspektywy: kamienicę sprzedać łatwej

Na koniec warto zastanowić się nad tym, co będzie łatwiej w przyszłości sprzedać. Trendy na rynku są jednoznaczne: kamienice mają przed sobą przyszłość. Wielka płyta odchodzi do przeszłości. Jak wynika z analizy Home Broker, o ile jeszcze w II kwartale 2011 roku mieszkania w wielkiej płycie stanowiły prawie 40 proc. wszystkich na rynku, dziś to nieco ponad 30 proc.

Dlaczego? Bo zwykle znajdują się w lepszych, bardziej prestiżowych lokalizacjach. Bo chociaż mieszkania w kamienicach wymagają remontów, to w wielkiej płycie także. Bo koszty utrzymania mieszkania są podobne, chociaż w starym budownictwie jest więcej miejsca. Słowem, bo wszystkie ich wady są do wyeliminowania, czego nie można powiedzieć o wielkiej płycie.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży domów na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (19)
Wielka płyta kontra kamienica
Zaloguj się
 • dziki_z_lasu

  Oceniono 18 razy 12

  Najlepsze są mieszkania w budynkach z lat 30‛. Łączą wszystko co najlepsze, są przestronne, ustawne, mają wszystkie media i świetną lokalizację. Mieszkamy z żoną w 2 pokojowym 60m mieszkanku i za nic go nie zmienimy na klaustrofobiczny blok.

 • listekklonu

  Oceniono 6 razy 6

  Mieszkałam w kamienicy, teraz z konieczności mieszkam w bloku. Jeśli ktoś ma mało pieniędzy, to blok jest lepszym rozwiązaniem - niższe koszty utrzymania, ogrzania itp. Gdybym była zamożniejsza, to na pewno wolałabym przeprowadzić się do kamienicy.

 • alcabin

  Oceniono 15 razy 5

  1) z tego co widzę, to mieszkania w bloku są zdecydowanie bardziej ustawne - nie ma pokoi przechodnich itp.
  2) porównywalne mieszkania blok i kamienica - blok droższy
  3) jest różnica między blokami i wieżowcami
  4) jest różnica między jednym i drugim blokiem (inny sposób budowy, prowadzeni instalacji itd)
  5) w kamienicy często trzeba samemu dbać o ciepłą wodę, ogrzewanie itd. w blokach przynajmniej tych nowszych odkręcasz kran i jest ciepła woda:)
  6) kamienice to często ruiny.
  7) ocieplony blok jest dość ekonomiczny. Kamienicy często nie da rady ocieplić. W końcu to zabytek.

  Gdybym za tę samą cenę w tej samej lokalizacji miał brać tej samej wielkości mieszkanie w bloku i w kamienicy wybrałbym blok.

 • Gość: Maniek

  Oceniono 3 razy 3

  1. Instalacje - mimo wszystko w blokach są w lepszym stanie, a w kamienicach często są instalacje sprzed wojny lub powojnia

  2. Układ mieszkań - zależy kto co lubi, bloki są praktyczniejsze ale w kamienicach można znaleźć rewelacyjne, duże mieszkania z ciekawym układem

  3. Akustyka - tutaj mały plus dla kamienic ale też zależy od tego jaka kamienica. Często (na przykłąd u mojej siostry) są jakieś drewniane stropy czy coś. Masakra jak sąsiada słychać, jeśli wielka płyta jest głośna to tam jest tragedia. Ale za to ściany między mieszkaniami mają 40 cm a nie 10-15.

  4. Estetyka - bloki pięknośćią nie grzeszą, kamienice potrafią być piękne. Jednak jest druga strona medalu, większość klatek schodowych w starych kamienicach to slums.

  Ogólnie - chyba jednak wybrałbym blok ale... ogólnie moja ocena jest bliska 50%/50%

 • alien999

  Oceniono 13 razy 3

  Ile z tych 120 letnich kamienic przeszło gruntowny (KONIECZNY) remont? W Polsce cena metra kamienicy, wynosi tyle co w kamienicach w byłym NRD ale PO GRUNTOWNYM REMONCIE, gdzie budynek postoi następne 100 lat

  a te Polskie kamienice to rudery, nie warte 1000 PLN za metr, bo dodając koszt remontu który wynosi od 4 do 6 tys zł - to tylko cena 1000 odpowiada ich wartości (przykre ale prawdziwe)

 • Gość: spec

  Oceniono 4 razy 0

  Artykuł nic nie wnoszący do tematu, tendencyjny. Wygląda tak, jakby pisał go ktoś, kto chce szybko upłynnić zalegające mu mieszkania w kamienicach.

  W 90% kamienice to nieremontowane ruiny, które warte są - jak ktoś słusznie zauważył 1000 zł za metr.

 • gronostaj8

  Oceniono 33 razy -1

  nakupowaliście nieruchomosci w centrum i teraz nie idą? ojej...

  Zapomnieliście o najważniejszej rzeczy - sąsiedztwo. W kamienicach najczęściej średnia wieku to 60-70 lat. Najczęściej to element strasznie upierdliwy, ultrareligijny, stetryczały, marudzący i na pewno zamnięty na wszelkie inicjatywy. A jeśli jeszcze dodatkowo sąsiędztwem sa mieszkania komunalne to dochodzi żulia, alkoholizm i inne patologie.

 • mederes

  Oceniono 4 razy -2

  Czemu tu nikt nie bierze pod uwagę.statusu prawnego mieszkania i gruntu
  a.kamienice mają dawnych właścicieli którzy mogą ustalać i podwyższać komorne
  b. opaty za wieczyste użytkowanie rosną skokowo narzucane przez gminy zależnie od położenia
  c.podatek od nieruchomości

 • Gość: jakub

  Oceniono 11 razy -5

  A co z faktem, ze pokoje w takim mieszkaniu w kamienicy maja dziwne kąty, przez co bywają dość nie ustawne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX