Jak mądrze kupić mieszkanie?

Żeby kupić mieszkanie nie wystarczy tylko zgromadzić na koncie odpowiedniej kwoty. Rynek nieruchomości podlega nieustannym zmianom, które generują nowe możliwości, ale także zagrożenia. Czynnikiem uniwersalnym pozostaje... zdrowy rozsądek.
Przed zakupem nieruchomości powinniśmy przeanalizować całą drogę, jaka czeka nas od chwili gdy siądziemy w poszukiwaniu ofert do momentu popisania umowy. Trzeba wiedzieć czego się chce, ale także - jak tego szukać. Nie do przecenienia jest także wiedza z zakresu praw nabywców nieruchomości.

Wiem, czego chcę

Bardzo często ograniczenia finansowe sprawiają, że wybrane oferty znacznie odbiegają od wizji wymarzonego domu. Z drugiej strony, duża podaż powinna umożliwić podjęcie decyzji w oparciu o najmniejsze detale. W pierwszej kolejności powinniśmy więc określić najistotniejsze dla nas kryteria, takie jak metraż, lokalizacja, wyposażenie, zagospodarowanie okolicy i perspektywy jej rozwoju w kolejnych latach. Każdy z tych elementów warto rozważyć wedle obecnych i przyszłych potrzeb. - Inne oczekiwania mają single, a inne - rodziny z dziećmi. Osoby zmotoryzowane potrzebują miejsc parkingowych lub garaży, a np. ludzie starsi - komfortowego wejścia do domu i bliskości sklepów czy przychodni - zauważa Michał Pasterczyk z serwisu PolishProperty.eu. W obecnych warunkach walki o klienta, rosną wymagania oraz możliwości negocjacji. Poruszanie się w gąszczu ofert wymaga jednak umiejętności wyłowienia i właściwego ocenienia najlepszych okazji.

Wiem, jak szukać

Wiele osób korzysta ze wsparcia biur pośrednictwa, których pracownicy mają sprawnie przeprowadzić klientów przez proces poszukiwania, wyboru i finalizowania transakcji. Pamiętajmy jednak, że pomoc specjalistów nie zwalnia z zaangażowania i czujności na każdym etapie zakupu. Należy jasno przedstawić swoje wymagania, a później pytać o każdy szczegół dotyczący np. wykonawstwa, wpisu do księgi wieczystej, planów zagospodarowania okolicy i źródeł finansowania nowej inwestycji czy niejasnych punktów w umowie. Pośrednicy mają obowiązek udzielenia wszelkich informacji. Nie należy jednak podejmować zbyt pochopnych decyzji. Porównanie kilku propozycji to dobry sposób na wyłonienie tej najwłaściwszej, ale trzeba mieć na uwadze, że zwlekanie może doprowadzić do przegapienia okazji. Warto zastanowić się czy lepszą opcją będzie zakup na rynku wtórnym czy pierwotnym. W drugim przypadku ważny jest stan wykończenia lokalu. Nieocenionym wsparciem jest prasa i Internet. To za pośrednictwem mediów śledzimy trendy, zbieramy porady, sprawdzamy ceny czy docieramy do konkretnych inwestycji. - Współczesne standardy mobilizują do tworzenia coraz nowszych funkcjonalności, ułatwiających poszukiwanie mieszkania - dodaje Michał Pasterczyk. - Ogłoszenia, doradztwo czy porównywarki cen powinny być dostępne w jednym miejscu i na różnych nośnikach, w tym na urządzeniach mobilnych.

Wiem, co mogę

Decyzja o zakupie nieruchomości skutkuje uruchomieniem procedur, które warto poznać. Zakup mieszkania u dewelopera powinniśmy poprzedzić sprawdzeniem jego wiarygodności przez przyjrzenie się zgodności danych ewidencyjnych firmy, a także dotychczasowym realizacjom. W każdym przypadku należy pozyskać pełną informację na temat stanu prawnego nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, dokonywanie wpłat na bankowy rachunek powierniczy oraz szczegółowy prospekt informacyjny o inwestycji to elementy wprowadzone tegoroczną ustawą deweloperską, które mają zabezpieczyć interesy nabywców. Niezależnie od kontrowersji jakie budzi ona u wielu deweloperów, korzystanie z jej zapisów jest prawem klienta, o którym należy pamiętać. Nie powinniśmy jednak zapominać o dokładnym przeczytaniu umowy, zwracając szczególną uwagę na zapisy dotyczące jej przedmiotu, wszystkich kosztów i terminów. Każdy punkt można skonsultować ze specjalistą. Przy tak poważnej inwestycji nawet przesadna dociekliwość jest walorem, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż na Domiporta.pl

Więcej o: