Spadły ceny transakcyjne mieszkań - w ciągu roku o 11,2 proc.

Z wyliczeń Open Finance i Home Brokera wynika, że lipiec był kolejnym miesiącem spadku cen transakcyjnych mieszkań w Polsce. Mieszkania w samym lipcu potaniały o 1,85 proc., a w ciągu ostatniego roku już o 11,2 proc.
Open Finance i Home Broker przy wyliczeniach wzięły pod uwagę 2,7 tys. transakcji sprzedaży nieruchomości. Na ich podstawie eksperci wyliczają średnie ceny transakcyjne sprzedaży mieszkań. Okazuje się, że w ciągu ostatniego roku najbardziej potaniały mieszkania w Łodzi - o 12,8 proc. - i Białymstoku - o 11,8 proc. Mocno jednak spadły też ceny nieruchomości w Warszawie - o 11,5 proc. Stolica jednak cały czas pozostaje miastem, w którym średnia cena metra kwadratowego mieszkania jest najwyższa. W lipcu sięgała 6960 zł. W Krakowie trzeba średnio zapłacić 5949 zł.

Według analityków Open Finance i Home Brokera jedynym większym miastem w Polsce, w którym w ostatnim roku ceny mieszkań rosły, była Gdynia. Tam za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 5503 zł. To o 0,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Pogłębiający się spadek cen mieszkań przy mniejszej niż rok temu liczbie zawieranych transakcji to z jednej strony konsekwencja rosnącej podaży, zwłaszcza nowych lokali, a z drugiej przyhamowania akcji kredytowej przez banki, które czy to na skutek własnej strategii, czy obostrzeń wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego, nie są już tak skore do udzielania kredytów" - napisał w komentarzu do danych Bernard Waszczyk z Open Finance. "W naturalny sposób ogranicza to moc nabywczą osób zainteresowanych zakupem mieszkania, których w Polsce z pewnością nie brakuje" - dodał.