Mieszkanie własne, ale ciasne

W dobie spadającej zdolności kredytowej Polaków, im tańszy lokal, tym lepiej. Redukcja ceny jednostkowej to najprostszy ze sposobów obniżenia ceny całkowitej, nie jest to jednak po myśli deweloperów. Innym rozwiązaniem jest projektowanie coraz mniejszych mieszkań. Deweloperzy staną na głowie, by mimo mniejszej powierzchni mieszkanie nie straciło na funkcjonalności. Tak właśnie zrodził się trend kompresowania mieszkań.
Deweloperzy zdają sobie sprawę, że to liczba pomieszczeń, a nie metraż, przesądza o zakupie mieszkania. Wraz ze wzrostem liczby pokoi znacząco rośnie bowiem funkcjonalność mieszkania. Klient poszukujący kawalerki lub mieszkania dwupokojowego nie ma wysokich wymagań względem powierzchni. Kawalerka może jednak okazać się mało funkcjonalna, nawet dla singla. Zazwyczaj przy kupnie mieszkania klient myśli długoterminowo, zdając sobie sprawę z kosztów ewentualnej zamiany lokalu na większy.

Idealne mieszkanie powinna charakteryzować nie tylko dobra lokalizacja, ale także niska cena i wysoka funkcjonalność. Odpowiedzią na takie potrzeby jest tendencja do kompresowania projektowanych mieszkań. Deweloperzy prześcigają się w minimalizacji powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu liczby pokoi. W okresie hossy mieszkaniowej między 2006 r. a pierwszą połową 2008 r. przeciętny metraż mieszkania dwupokojowego wynosił 45 mkw. Powierzchnia lokali trzypokojowych przekraczała 55 mkw., a często nawet 60 mkw. Obecnie takie mieszkania uznano by za niefunkcjonalne, co odbiłoby się na liczbie zainteresowanych nabywców.

Trudno wskazać granice kompresowania mieszkań, gdyż deweloperzy cały czas zaskakują coraz odważniejszymi propozycjami. Dziś hitem będzie lokal o dwóch pokojach i powierzchni 28 mkw. lub mieszkanie trzypokojowe mające zaledwie 39 mkw. Jak to możliwe? W tak skompresowanym mieszkaniu z pewnością znajdzie się aneks kuchenny, drugi lub trzeci pokój pełnić będzie wyłącznie rolę sypialną, a korytarz zostanie zredukowany do absolutnego minimum lub całkowicie wyeliminowany. Rekompensatą za ścisk w mieszkaniu będzie niższa cena całkowita. Przykładowo, przy cenie 5 tys. zł/mkw. mieszkanie dwupokojowe kosztowałoby poniżej 150 tys. zł, a trzypokojowe poniżej 200 tys. zł. Mieszkania o tak konkurencyjnych cenach z pewnością znajdą swoich odbiorców.

Zobacz oferty "skompresowanych" mieszkań na sprzedaż na Domiporta.pl

Więcej o: