Pierwsze specjalne osiedle domków dla seniorów

- Walczymy z przekonaniem, że starych drzew się nie przesadza. Dlatego zachęcamy seniorów, by sprzedali swe mieszkanie w bloku i przenieśli się do domku pod miastem. Domku bez progów, z antypoślizgową podłogą i przychodnią za rogiem - wylicza Bartosz Kubat z firmy Sta Deweloper
- Do nas przyjechać ma człowiek, który resztę życia chce spędzić odpoczywając w komfortowych warunkach. A jeśli coś się stanie, ma gwarancję natychmiastowej pomocy medycznej - mówi Bartosz Kubat z firmy Sta Deweloper, która w Skórce obok Piły (przy drodze wojewódzkiej nr 188 do Krajenki) buduje osiedle Niezapominajka - pierwszy w Polsce kompleks mieszkaniowy dostosowany do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych.

- Tworzymy udogodnienia, a nie robimy barier - zapewnia Kubat. I wylicza, jakie rozwiązania znajdą się na osiedlu pod Piłą: - W domach znajdą się bezprogowe wejścia na taras, sam taras jak i podłogi w całym budynku będą wykonane z materiału antypoślizgowego, w łazience znajdą się poręcze, a pomiędzy pomieszczeniami będą szerokie drzwi, tak żeby mogły się w nich zmieścić wózki inwalidzkie. W samym domu musi się znajdować jak najmniej schodów, a te, które będą, koniecznie muszą być podświetlone. Lokatorzy powinni mieć możliwość zainstalowania windy - wylicza deweloper. Osiedle Niezapominajka to nie tylko praktyczne rozwiązania służące osobom starszym i niepełnosprawnym w projekcie domów. Ważne są także budynki, jakie znajdą się w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Będzie to np. przychodnia, gabinet rehabilitacyjny, apteka, miejsce spotkań towarzyskich czy miejsca aktywnego wypoczynku, tj. boiska i korty tenisowe.

W pierwszym etapie prac (zakończy się w maju przyszłego roku) powstanie 36 budynków mieszkalnych i część obiektów sportowych. Deweloper przygotował projekt domu, który po konsultacjach można dowolnie przeprojektować. Standardowo każdy dom będzie liczył 75 m kw. (z działką - 250 m kw.), a jego cena wyniesie 329 tys. zł. Skąd ludzie starsi mają wziąć tyle pieniędzy? - W Polsce cały czas dominuje przekonanie, że na starość komfort życia trzeba zmniejszać, a nie zwiększać. Dlatego większość babć i dziadków sprzedaje swoje dotychczasowe mieszkania, przenoszą się do lokali mniejszych, a resztę pieniędzy oddają dzieciom i wnukom. Ja liczę na to, że ktoś sprzeda swoje mieszkanie w bloku i przeniesie się do przyjemniejszego i funkcjonalnego domku pod miastem. A wnuki i dzieci przyjeżdżać będą na weekend w odwiedziny. Piętro w domu dziadków będzie dla rodziny idealną przestrzenią gościnną - tłumaczy Kubat.

Sta Deweloper chce walczyć z myśleniem "starych drzew się nie przesadza". Dlatego firma nawiązała współpracę ze stowarzyszeniami i klubami seniorów w całej Polsce. - Szczególnie liczymy na byłych górników, którzy mają niezłe emerytury i nie boją się wyjechać ze Śląska. Dla nich możliwość oddychania świeżym powietrzem jest niezwykle cenna. A nasze osiedle znajdować się będzie na Pojezierzu Krajeńskim i graniczy z lasami objętymi programem Natura 2000.

W samym Poznaniu specjalne osiedle dla seniorów jeszcze nie powstało. Jednak coraz częściej deweloperzy widzą potrzeby osób 50+ i przygotowują ofertę, która sprostać ma ich oczekiwaniom.

- Mieszkanie dla seniora powinno być usytuowane na parterze lub na piętrze w budynku z windą. Ważne, żeby znajdowało się w bliskim sąsiedztwie komunikacji miejskiej oraz infrastruktury tj. sklepów czy przychodni - mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej budującej osiedle Batorego 41 A. Najpopularniejsze wśród osób starszych są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 45 m kw., funkcjonalne, zaprojektowane tradycyjnie, z oddzielną kuchnią i dobrze nasłonecznione. Seniorzy zwracają też uwagę na to, by blisko mieszkania znajdował się sklep i przystanki komunikacji miejskiej. Osiedle Batorego 41 A spełnia wszystkie te warunki. - Dodatkowo na terenie Rezerwatu Żurawiniec znajduje się profesjonalna zewnętrzna siłownia dla seniorów, z której można korzystać za darmo. Rozbudowane ścieżki zachęcają do spacerów i uprawiania sportów, tj. nordic walking. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu od strony osiedla Batorego znajduje się także nowa przychodnia lekarska oraz klub seniora - wylicza Taflińska. Po tej stronie os. Batorego, ale nieco bliżej hipermarketu Tesco, na początku roku UWI Inwestycje ukończyło budowę I etapu osiedla Batory II. W ofercie zostało jeszcze 30 mieszkań o pow. 26-68 m kw. (od 1 do 3 pokoi). Ich ceny zaczynają się od 167 tys. zł.

Z kolei w innej części Poznania, na Raszynie, powstaje osiedle Rembertowska Park, które uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych oraz starszych, mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Zaprojektowane przez Mak Dom lokale charakteryzują się między innymi: brakiem schodów, nisko zamontowanymi oknami, swobodnym wyjściem z salonu na ogródek, szerokimi drzwiami, które bez problemu pomieszczą wózek używany przez osoby niepełnosprawne (projekt Rembertowska Park powstał w oparciu o konsultacje z Wielkopolskim Związkiem Inwalidów Narządu Ruchu). Osiedle budowane będzie etapami. Pierwszy z nich ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Komentarze (2)
Pierwsze specjalne osiedle domków dla seniorów
Zaloguj się
  • magazyn-seniora

    Oceniono 9 razy 7

    Brawo! Coraz więcej osób i firm myśli o potrzebach najstarszej grupy wiekowej i wychodzi im na przeciw. Cieszymy się i oby więcej przedsiębiorców działało podobnie!
    www.magazyn-seniora.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX