Gdzie w 2013 r. w Poznaniu powstaną nowe mieszkania?

W tym roku zakończy się w Poznaniu budowa kilku spektakularnych inwestycji mieszkaniowych. Najbardziej prestiżowe budynki powstaną przede wszystkim w centrum miasta. Ale ciekawą architekturę spotkamy także np. na Piątkowie.
Jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji mieszkaniowych w Poznaniu, która zakończy się w 2013 r. będzie z pewnością budynek stawiany przez firmę Ataner przy ul. Towarowej 41. W 10-piętrowym obiekcie z dwupoziomową podziemną halą garażową znajdzie się 136 mieszkań w cenie 6,8-8,8 tys. zł za m kw.

Choć zaprojektowany w pracowni architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich budynek znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Marcinkowskiego, to w okolicy nie brakuje też typowo wielkomiejskiej zabudowy. Z pewnością należy do niej dworzec kolejowy Poznań Główny, czy budowana galeria handlowa Poznań City Center. Budynek mieszkalny stanie obok biurowca Delta. Tymczasem Ataner dostał już pozwolenie na budowę kolejnego biurowca na działce obok apartamentowca.

Lokalizacja - klucz do sukcesu

Jego budowa od samego początku budziła spore kontrowersje. Gmach będzie wysoki na 39 metrów, czyli dwa razy więcej niż dopuszcza studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Zgodnie z nim w centrum dominować powinny budynki dostosowane do wysokości zabudowy historycznej (czyli maksymalnie 5-6 kondygnacji). Jednak studium jest tylko wskazówką do sporządzania planów miejscowych. Jeśli planu nie ma, decydują warunki zabudowy wydane przez miasto. A te były dla inwestora korzystne, bo jak tłumaczył Andrzej Nowak, dyrektor wydziału architektury i urbanistyki, w pobliżu znajdują się nawet wyższe budynki - hotel Poznań czy Collegium Altum. - Nie możemy stawiać kolejnych wysokich budynków, tłumacząc to zasadą dobrego sąsiedztwa. To zasada złego sąsiedztwa, bo wykorzystywana jest dla uzasadniania złych inwestycji - mówił w momencie ogłoszenia budowy Eugeniusz Skrzypczak, ówczesny prezes poznańskiego SARP-u.

Mimo tych kontrowersji Ataner raczej nie miał kłopotów ze sprzedażą mieszkań przy Towarowej. I choć budynek gotowy będzie najprędzej za pół roku, to już dziś do kupienia pozostały nieliczne lokale. Wśród nich jest np. 55-metrowa "dwójka" na 3. piętrze za 383 tys. zł. - Ta inwestycja jest najlepszym dowodem na to, iż dobra lokalizacja jest podstawowym elementem sukcesu dewelopera. Trwa jeszcze realizacja tej inwestycji, a ponad 90 proc. mieszkań została już dawno sprzedana. Tego typu sytuacje zdarzały się tylko podczas boomu budowlanego sprzed kilku lat - chwali się Magdalena Szulc, reprezentująca Atanera.

Kamienice jak nowe

W śródmieściu nie tylko buduje się od podstaw, ale także rewitalizuje historyczne kamienice. Dzieje się tak choćby w przypadku kamienic przy ul. Chwaliszewo 71 i 72. W wyniku przebudowy, modernizacji i nowej aranżacji wnętrz powstaną 22 lokale mieszkalne oraz dwa lokale usługowe na parterze budynku. Obie kamienice zostaną ze sobą połączone i stanowić będą jeden budynek. Połączona kamienica będzie miała 5 kondygnacji i mieszkalne poddasze. Projekt obejmuje renowację i wyeksponowanie (poprzez odpowiednie oświetlenie) istniejących detali architektonicznych. Elewacja tylna również zachowuje charakter zabytkowej zabudowy poprzez podziały okien, gzymsy i opaski wokół otworów okiennych.

Na Chwaliszewie dużo się dzieje

Zresztą na samym Chwaliszewie sporo się dzieje. Na sąsiedniej działce trwają już prace archeologiczne i geologiczne, które poprzedzają rozpoczęcie budowy innego budynku. Chodzi o Nowe Chwaliszewo - 5-kondygnacyjny budynek z garażem podziemnym na 25 miejsc, przystosowanych również dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajdzie się 46 lokali mieszkalnych, w tym 20 kawalerek, 22 mieszkania dwupokojowe i 4 trzypokojowe. W 14 mieszkaniach przewidziane są balkony. Do części mieszkań położonych na 4. piętrze przynależą nawet 37-metrowe tarasy. Budynek - podobnie jak inne inwestycje na Starym Mieście - musi być dostosowany do okolicznej zabudowy. W tym przypadku do zabytkowego charakteru okolicy (np. ceglanego muru) nawiązywać będą m.in. ceramiczne panele występujące na elewacji południowej.

Na Chwaliszewie kończy się też budowa innej inwestycji biurowo-mieszkaniowej. Chodzi o budynek "B", czyli nowe skrzydło w kompleksie Nowa Sienna. Dzięki temu powstanie jeden kwartał o zabudowie zwartej z wewnętrznym dziedzińcem. Rozmiary budynków oraz charakter fasady nawiązują do architektury przedwojennej, a szlachetne materiały wykończeniowe (cegła klinkierowa ręcznie formowana, blacha tytanowo-cynkowa, kamień naturalny i drewno egzotyczne) świadczą o wysokim standardzie budynku. Bryła oraz wygląd elewacji wschodniej i północnej były konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Obok Nowej Siennej, przy ul. Tylne Chwaliszewo, inwestor wybudował nawet publicznie dostępne schody, dzięki którym skrócimy sobie drogę nad Wartę. Schody są szerokie na 5 metrów, a w nocy będą podświetlone.

Firma Inwestycje Wielkopolski najprawdopodobniej wiosną rozpocznie budowę biurowo-handlowo-mieszkaniowego gmachu, jaki stanąć ma w miejscu zaniedbanego placu przy skrzyżowaniu Królowej Jadwigi i Półwiejskiej. Budynek będzie miał sześć pięter, centralną klatką schodową, wyposażoną w dwie windy. Parter oraz pierwsze piętro przeznaczone zostaną na handel. Wyżej znajdzie się 29 mieszkań. Te na szóstym będą miały tarasy z urokliwym widokiem na Stary Browar i Andersię.

Nowe oblicze miasta

Innym budynkiem mieszkalnym, który na trwałe zmieni krajobraz Poznania, będzie "Słowiańska Nova", który w II kwartale br. chce ukończyć deweloper Masterm Investment. Nowoczesny, pięciokondygnacyjny budynek stanie przy ul. Słowiańskiej (w miejscu zlikwidowanego blaszanego sklepu "Słowianin", należącego do sieci Społem; zresztą Społem zapowiada, że na parterze budynku otworzy swój nowy sklep).

W budynku zaprojektowano 52 mieszkania - od 26-metrowych kawalerek do 88-metrowych apartamentów. Na parterze przewidziano 2 mieszkania oraz 6 lokali usługowych z możliwością ich łączenia i odrębnymi wejściami, co umożliwia indywidualną aranżację powierzchni. Poprzez przełamanie elewacji bryły budynku od ul. Starowiejskiej stworzono dziedziniec, zapewniający dogodny dostęp do lokali usługowych. Na parterze natomiast zaprojektowano rozcięcie budynku, uzyskując tym samym połączenie piesze między ul. Słowiańską a Starowiejską. Dojazd do budynku odbywać się będzie dwukierunkowym zjazdem od ul. Starowiejskiej.

Co ciekawe, cena wszystkich mieszkań na 1., 2. i 3. piętrze wynosi 6,5 tys. zł, a na 4. piętrze - 7,2 tys. zł za m kw. Mimo że kwoty te do najniższych nie należą, to Masterm Investment dobrze radzi sobie ze sprzedażą mieszkań przy ul. Słowiańskiej. Dotąd nabywców znalazło ok. 2/3 lokali.

Więcej o:
Komentarze (6)
Gdzie w 2013 r. w Poznaniu powstaną nowe mieszkania?
Zaloguj się
 • sylwia4012

  0

  ja stawiam na sprawdzone osiedle masterminvest.pl/inwestycje_aktualne/slowianska_nova/
  Mam juz rezerwację :)

 • armandi0

  0

  stare mieszkania też mogą być dobre ;)
  imperial-nieruchomosci.pl/

 • Gość: apelująca

  0

  No ładne to Tygrysie :) Ale nie przejmuj się, nie napisali bo faktycznie pisali o centrum. Tylko szukałam artykułu o obrzeżach właśnie i nie ma, a dziwie się, bo ludzie przecież emigrują za miasto. Apel do dziennikarzy - napiszcie o inwestycjach pod Poznaniem

 • Gość: fioletowa

  0

  oj nie wszystkie wymieniono :) chyba, że obrzeza miasta się nie liczą a w takim razie czuję się pominięta ;P osiedle Tygrysie np. w Robakowie - chyba w czerwcu wszystko kończą, mój status - zarezerwowane (moje już stoi, yupi:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX