Budowali szczecińską Kaskadę. Drugi rok czekają na zaległe pieniądze

- Będziemy walczyli o to, co nam się należy - twierdzą podwykonawcy na budowie centrum handlowego w centrum Szczecina. Ich zdaniem zaległości wobec małych firm, które pracowały podczas budowy Kaskady, sięgają trzech milionów złotych.
W poniedziałek doszło do spotkania miasta z przedstawicielami firm, które "utopiły" kapitał na budowie Galerii Kaskada.

Papierowe wyroki

- Wszyscy mamy wyroki sądowe w ręku z klauzulą ściągalności długów od firm, które zleciły nam dostawy czy roboty. Co z tego? Długi są nie do odebrania - mówi Marek Stróżyński z firmy Marc-Pol, która wywoziła urobek z budowy podczas prac ziemnych.

Wszystkie firmy, które domagają się zwrotu pieniędzy zainwestowanych w budowę Kaskady, to małe, kilku - lub góra kilkunastoosobowe przedsiębiorstwa. Nawet kilkadziesiąt niezapłaconych tysięcy powoduje w takich firmach kłopoty.

- Miałem kupić nową maszynę, ale nie mogę, bo nie mam za co - mówi jeden z przedsiębiorców. Kolejny: - Nie muszę zamykać firmy, ale zamiast rozwijać się i zatrudnić nowych ludzi mam stagnację.

Szczecin pomoże?

Wierzyciele poprosili miasto o rolę mediatora w walce o odzyskanie pieniędzy. - Miasto szczyci się współpracą z firmą ECE, zbudowaniem Kaskady i przebudową centrum. Dlatego powinno nam pomóc w rozmowach z inwestorem - mówią.

- Spróbujemy im pomóc, ale sprawa nie jest prosta - twierdził po spotkaniu Dariusz Wąs, wiceprezydent Szczecina.

Wierzyciele domagają się, by po drugiej stronie negocjacji zasiedli przedstawiciele inwestora - niemieckiej spółki ECE, która jest właścicielem Kaskady.

Co na to ECE

- Nie bardzo widzę naszą rolę w takim spotkaniu, bo my głównemu wykonawcy zapłaciliśmy pełną kwotę kontraktu - mówi Leszek Sikora z ECE. - Owszem, gdyby wykonawca miał problemy z płatnością wobec podwykonawcy, mielibyśmy obowiązek angażowania się w sprawę, jednak w tym wypadku sprawa dotyczy rozliczeń pomiędzy podwykonawcami - tak głęboko w zależności na budowach sięgać nie możemy.

Przedstawiciel ECE jednak zadeklarował uczestnictwo w ewentualnych negocjacjach pomiędzy wykonawcami, jeśli miasto o to poprosi.

- Złożymy taki wniosek - mówi Wąs.

Galerii Kaskada ma już rok (otwarcie odbyło się 28 września 2011 r.). Budowa nowego centrum zaczęła się jesienią 2009 r. W styczniu 2011 r. Kaskada wyglądała tak:Więcej o: