Co dalej z biurowcami? Na razie nie ma na nie chętnych?

Brama Portowa, Lastadia Office, Piastów Office Center, Baltic Business Park - na cztery prawie ukończone duże inwestycje biurowe najemców jak na razie znalazł tylko ten ostatni. W budynkach grupy Inter Ikea jedynym klientem, jaki podpisał umowę, jest kawiarnia, a przy al. Piastów - klub fitness.
Na banki, firmy ubezpieczeniowe, branżę BPO w tej chwili czeka w Szczecinie 43 tys. metrów kwadratowych - dopiero co oddawanych do użytku. Kolejne 32 tys. ma być gotowe do połowy 2014 roku.

Na Wielkanoc 2015 roku zakończenie budowy Hanza Tower planuje J. W. Construction (21 tys. m kw.). Zatem do 2015 r. w Szczecinie może przybyć około 100 tys. m kw. powierzchni biurowej - wynika z wyliczeń "Gazety". Obecna cena najmu nowych obiektów wynosi od 11 do 15 euro za metr. Czy będą chętni? Na to pytanie miał m.in. dać odpowiedź marcowy raport agencji doradczej z rynku nieruchomości Jones Lang LaSalle. W opracowaniu zrealizowanym na potrzeby gminy Szczecin czytamy, że w budynkach już istniejących zaledwie 5 procent powierzchni czeka na klienta, ale w nowo budowanych aż 75-procent.

Obecnie w Szczecinie na ukończeniu są cztery duże inwestycje wybudowane z myślą o ściągnięciu do miasta firm outsourcingowych - usług biznesowych, księgowych, finansowych, HR i IT. To 53,7 tys. m kw. - oddanych w tym i na początku przyszłego roku. Umowy najmu podpisano w nich łącznie na 10,7 tys. m kw.

Lastadia Office na Łasztowni o łącznej powierzchni 13,6 tys. m kw. - do wynajęcia na biura ma 12 tys. m kw.

- Umowy podpisanej nie mamy, ale zainteresowanie jest - mówi Grzegorz Kawecki, wiceprezes SGI Baltis, która jest inwestorem obiektu. - Skończyły się czasy, że na wznoszony budynek już były podpisywane umowy.

Gotowe są dwa biurowce przy Bramie Portowej spółki SwedeCenter z grupy Inter Ikea (13,2 tys. m kw.). Na razie jedynym najemcą jest kawiarnia Starbucks, która w Biurowcu Brama Portowa I na parterze zajęła 161 m kw.

- Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi najemcami. Są to głównie firmy z rynku lokalnego - informuje Ewa Łydkowska, rzecznik prasowy SwedeCenter.

Jednego klienta - Calypso Fitness Club - na 1500 m kw. ma Piastów Office Center. W tym roku spółka RealKapital II oddaje pierwszy ze swoich trzech biurowców - 8,5 tys. m kw. Pozostałe dwa (12, 5 tys. m kw.) w przyszłym roku.

Dwa z czterech biurowców Baltic Business Park stoją już przy ul. 1 Maja. Jeden z nich został oddany do użytku (9 tys. m kw.), drugi (11 tys. m kw.) gotowy będzie w styczniu przyszłego roku. To łącznie 20 tys. m kw. na wynajem. Pierwszy jest już pełny. Kluczowy klient bank UniCredit - zajął 6 tys. m kw. Witold Jakubiec, prezes Baltic Business Park, mówi: - Niebawem podpisuję umowy na wynajem powierzchni w drugim budynku, znajdą się tam m.in. kantyna i przedszkole. Z pozostałą powierzchnią nie będzie problemów - zapewnia.

Cały Baltic Business Park ma być gotowy w drugim kwartale 2014 roku. To łącznie 40 tys. m kw. na wynajem (60 tys. m kw. brutto ze wspólną przestrzenią).

Mieszko Czarnecki, dyrektor miejskiego wydziału obsługi inwestorów i biznesu, podkreśla, że zainteresowanie powierzchnią biurową w Szczecinie jest, i minimum raz na trzy tygodnie pojawia się ktoś, kto odwiedza wszystkie obiekty.

Dariusz Wąs, zastępca prezydenta Szczecina ds. gospodarczych, uspokaja: - Do tej pory Szczecin nie istniał na rynku nieruchomości biurowych, bo tych obiektów nie miał. Ta tendencja się zmienia, Szczecin jest dostrzegany jako atrakcyjna lokalizacja na rynku BPO.

Wąs zapowiada, że niebawem poda nazwę kolejnej firmy, która otworzy w Szczecinie swoje centrum usług.

Więcej o: