Gdyński dworzec otwarty! 40 mln i wygląda jak nowy [ZDJĘCIA]

Bez fanfar i przecinania wstęg PKP po dwóch latach modernizacji otworzyło Dworzec Gdynia Główna. W środę odjedzie z niego pierwszy express Gdynia-Berlin
Remont zabytkowego dworca w Gdyni, na który mieszkańcy i turyści czekali od lat, trwał od sierpnia 2010 r. i kosztował 40 mln zł. Wcześniej jego wygląd był powodem do wstydu dla PKP i gdynian. Przed laty kolej planowała w jego miejscu wybudować nowy dworzec połączony z centrum handlowym, ale miasto - chcąc zablokować ten pomysł - doprowadziło do wpisu tego obiektu z lat 50. XX wieku do rejestru zabytków. W tej sytuacji PKP pozostała tylko przebudowa pod kontrolą konserwatora zabytków.

Fotoplastikon i mozaiki na ścianach

Przez blisko dwa lata odtwarzano zabytkową architekturę, odrestaurowano mozaiki na ścianach, malowidła na suficie oraz podłogi. Odnowiona została zewnętrzna kolumnada łącząca go z dworcem podmiejskim. Piwnice zostały zaadoptowane dla potrzeb pomieszczeń technicznych, przechowalni bagażu, toalet i punktów handlowych. Powstała całodobowa poczekalnia, są windy, obiekt jest też przystosowany dla osób na wózkach.

Atrakcją dworca jest stylowy fotoplastikon, w którym można obejrzeć historię gdyńskiej kolei oraz filmową i fotograficzną dokumentację zakończonej właśnie przebudowy.

Expressem do Berlina

Wykonawca robót - Mostostal Warszawa - zakończył prace tydzień przed terminem, który upływał 18 czerwca. We wtorek po godz. 18 bez fanfar i przecinania wstęgi obiekt został udostępniony podróżnym.

Wszystko po to, by w odpowiedniej oprawie w środę o godz. 6.06 z Gdyni mógł wyruszyć pierwszy exspress Gdynia-Berlin.

PKP liczy, że w najbliższych dniach z nowego połączenia skorzystają niemieccy kibice wybierający się do nas na Euro. "Berlin - Gdynia Express", obsługiwany przez spółkę PKP Intercity, kursować będzie codziennie. O godz. 13.12 pociąg przyjedzie do stolicy Niemiec, po drodze zatrzymując się m.in.: w Sopocie, Gdańsku, Tczewie, Bydgoszczy, Gnieźnie, Poznaniu i Frankfurcie. Z Berlina będzie wyjeżdżał o 15.40, by dotrzeć do Gdyni o 22.38.

Więcej o: