Dwie oferty na budowę "wanny" dla MIIWŚ w Gdańsku

Tak zwana sucha wanna, w której powstanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie droższa o co najmniej 10 milionów złotych.
Opóźniony przez odwołania firm o półtora miesiąca przetarg na suchą wannę dobiega do końca. Ze względu na podmokły teren za blisko 100 mln zł trzeba posadowić budynek w specjalnej wannie. Po otwarciu ofert w środę 9 maja okazało się, że tylko dwie firmy są zainteresowane wykonaniem prac. Co ciekawe, odwołujące się wcześniej Alpine Construction i Budimex SA nie złożyły ofert.

Wannę chcą natomiast zbudować firmy:

- Soletanche Polska sp. z o.o. - za 94, 6 mln zł brutto,

- Polbud-Pomorze sp. z o.o. z miejscowości Pakość (w konsorcjum z PUI Miniekt) - za 119, 5 mln zł brutto.

Pierwszy oferent reprezentuje francuską firmę specjalizującą się m.in. w budowie ścianek szczelinowych. Drugi to firma z województwa kujawsko-pomorskiego także posiadająca bogate doświadczenie w projektach specjalnych wymagających wiedzy i dostępu do nowoczesnych technologii.

- Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi zapewne w przyszłym tygodniu, po dokładnych przeanalizowaniu ofert. Zaproponowane rozwiązania zostaną sprawdzone przez naszych projektantów - mówi Janusz Marszalec, wicedyrektor MIIWŚ w Gdańsku.

Przy okazji otwarcia ofert dowiedzieliśmy się, że muzeum planowało wydać na prace 84, 7 mln zł, a najtańsza oferta jest blisko 10 mln zł droższa.

We wtorek informowaliśmy, że budowa może się opóźnić i otwarcie odbędzie się nie 1 września 2014 r., lecz 1 września 2015 r. Powodem jest napiętym harmonogram prac, opóźnienia w przetargu na wannę i możliwe odwołania od kolejnych przetargów. Z kolei bardziej kosztowna, niż planowano sucha wanna może spowodować, że wydatki nie zmieszczą się w zaplanowanym budżecie. Rząd zarezerwował na prace 358 mln zł.

Więcej o: