Budują mieszkania na Żoliborzu. Im nowsze, tym tańsze

Michał Wojtczuk
30.07.2013 10:00
A A A
Nowe osiedle na Żoliborzu Przemysłowym

Nowe osiedle na Żoliborzu Przemysłowym (Materiały inwestora)

Firma Robyg wprowadziła do sprzedaży piąty etap osiedla na Żoliborzu Przemysłowym. Każdy kolejny etap ma ceny niższe od poprzedniego
Budowane przez Robyg osiedle City Apartments to jeden z pionierów zabudowy na tzw. Żoliborzu Przemysłowym - poprzemysłowych terenach na południu dzielnicy.

Inwestycja powstaje na południe od ul. Rydygiera, pomiędzy Przasnyską i przedłużeniem Burakowskiej. Od południa sąsiaduje z linią kolejową.

Gdy w 2007 r. firma zaczynała budowę pierwszego domu tego osiedla, wokół stały jeszcze stare magazyny. Obecnie ta część Żoliborza jest jednym z obszarów największej koncentracji inwestycji deweloperskich w Warszawie. Sama firma Robyg zbudowała już cztery etapy osiedla, w których jest ponad 900 mieszkań. Ponad 800 z nich już jest sprzedanych, na nabywców czeka jeszcze tylko ok. 50. Całe osiedle docelowo będzie mieć ponad 1,2 tys. mieszkań.

Najnowszy, piąty etap osiedla to ośmiopiętrowy dom, który powstaje w południowej części działki, od strony linii kolejowej (w tym rejonie przebiega w wykopie, a na granicy działki inwestor posadzi zieleń - to według niego będzie stanowić wystarczającą ochronę przed hałasem pociągów). W zaprojektowanym przez pracownię Atelier 3 Girtler & Girtler budynku znajdzie się ok. 90 mieszkań o metrażach od 33 do 98 m kw. Inwestor zwraca uwagę na siedem lokali, które będą miały tarasy o powierzchni dochodzącej do 142 m kw.

Prace budowlane mają się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku, inwestycja będzie gotowa na przełomie 2014 i 2015 r. Będzie to przedostatni etap City Apartments, w planach jest jeszcze tylko jeden budynek.

Relacja ceny do jakości

Dopóki prac nie rozpocznie wykonawca, Robyg nie chce podawać dokładnych cen mieszkań. Informuje tylko, że ceny na osiedlu zaczynają się od niespełna 6,4 tys. zł za m kw. To ceny ostatnich mieszkań w budynku poprzedniego etapu. Czy takie same będą obowiązywać także w najnowszej inwestycji - nie wiadomo. Ale faktem jest, że choć z każdym kolejnym etapem osiedle jest coraz bliższe finalnego kształtu, na dziedzińcach między domami przybywa wypielęgnowanej zieleni, a cały Żoliborz Przemysłowy coraz bardziej zaczyna przypominać fragment miasta, a nie Ursynów w połowie lat 80., to ceny zamiast rosnąć - spadają. W pierwszym budynku tego osiedla pod koniec 2007 r. Robyg ustalił ceny mieszkań na 9-12 tys. zł za m kw. Ceny w drugim etapie uruchomionym w 2010 r. zaczynały się od 9,5 tys. zł za metr, w trzecim, którego sprzedaż zaczęła się w połowie 2011 r. - od 7,3 tys. zł (w sprzedaży pozostaje ok. 50 lokali w cenach od 7,1 tys. zł za m kw.), w czwartym, uruchomionym w lutym 2012 r. - od 7 tys. Obecnie ostatnie mieszkania sprzedawane są po niespełna 6,4 tys. zł za m kw.

- Cena mieszkania jest w znacznej mierze uzależniona od obecnych uwarunkowań rynkowych - mówi Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyga. I przypomina, że w 2007 r. banki chętniej udzielały kredytów hipotecznych.

- Obecnie, w dobie bardziej restrykcyjnej polityki kredytowej banków, cena musi odzwierciedlać aktualne możliwości finansowe nabywców - wyjaśnia Kazanelson. I dodaje, że o sukcesie firmy nieustannie świadczy atrakcyjna relacja ceny do jakości. Szef rady nadzorczej Robyga szczyci się tym, że bez uszczerbku na jakości i standardzie wykonania, firma oferuje funkcjonalne i komfortowe mieszkania w przystępnej cenie. - Co więcej, w odpowiedzi na potrzeby naszych klientów wprowadziliśmy autorski program "Wsparcie na starcie". Dzięki tej inicjatywie, uczestnicy zyskają atrakcyjne warunki kredytowe - niższą nawet o 800 zł ratę miesięczną oraz całkowitą oszczędność w wysokości ok. 40 tys. zł w trakcie czterech lat trwania programu - zachwala Kazanelson.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE