Jeśli inwestować, to w Warszawie

- Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem jest Londyn. Za nim znajdują się Monachium, Berlin i Paryż, a zaraz za nimi - Warszawa - twierdzi Mike Atwell, analityk z firmy CBRE

Kilka dni temu firma Griffin Group inwestująca w nieruchomości w Warszawie (rozgłos przyniosło jej kupno pawilonu Emilia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej) poinformowała, że jej nowym udziałowcem i partnerem został - poprzez spółkę European Principal Group - globalny fundusz inwestycyjny Oaktree Capital Management.

To fundusz private equity, obecnie zarządzający aktywami o łącznej wartości ok. 80 mld dol. - Wierzymy w potencjał rozwojowy polskiej gospodarki, a zacieśnienie współpracy z Griffin Group pozwoli nam uczestniczyć w jej dalszym wzroście - mówi Karim Khairallah, dyrektor zarządzający European Principal Group.

To idealna ilustracja do tez, które na ubiegłotygodniowych targach nieruchomości w Cannes postawiła firma CBRE. Przedstawiła ona tam wyniki swoich badań, z których wynika, że Warszawa znajduje się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych. Powodem jest dobra - zdaniem analityków - kondycja gospodarcza Polski oraz korzystne perspektywy dla naszego kraju.

Potwierdzeniem optymistycznego spojrzenia inwestorów na rynek europejski jest to, że zdecydowana większość, bo aż 58 proc. badanych, stwierdziła, że w tym roku zainwestują na europejskim rynku nieruchomości więcej niż w ubiegłym roku. W zeszłorocznym badaniu tylko 45 proc. respondentów złożyło taką deklarację.

Podobne obserwacje ma Glenn Rufrano, prezes firmy Cushman & Wakefield zajmującej się analizami rynku nieruchomości i doradztwem: - Ubiegły rok upłynął w globalnej gospodarce pod znakiem ogromnej niepewności, która utrudniała podejmowanie decyzji i hamowała aktywność na rynkach. Przewidujemy, że bieżący rok przyniesie mniej niepewności. Pierwsze miesiące 2013 r. potwierdzają rzeczywisty wzrost zaufania i ożywienie aktywności na światowych rynkach.

Z badań CBRE wynika, że najbardziej atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w Europie okazały się Niemcy, które wskazała ponad jedna trzecia inwestorów (35 proc.). Preferowanym regionem jest Europa Zachodnia, która zdobyła 43 proc. głosów, przed Azją i Ameryką Północną, które wspólnie zajęły drugie miejsce, zdobywając po 18 proc. wskazań. Za nimi uplasowała się Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), którą wybrało 14 proc. badanych (w porównaniu z 19 proc. rok temu). Większość inwestorów wybierających CEE uważa Polskę za najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości (jedna dziesiąta wszystkich badanych) i wykazuje niewielkie zainteresowanie innymi rynkami w naszym regionie. Wynik Polski przewyższa liczbę głosów oddaną na takie państwa jak Francja, Hiszpania czy też kraje skandynawskie.

- Na intencje inwestorów w 2013 r. ma wpływ postrzeganie przez nich ryzyka rynkowego, a także sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach Europy. Dlatego właśnie Europa Północna, w tym Niemcy, Wielka Brytania (przede wszystkim Londyn), oraz Polska pozostają w czołówce lokalizacji uważanych za obiecujące i przyciągających kapitał - tłumaczy Mike Atwell, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE w Polsce.

- Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich i międzynarodowych funduszy inwestycyjnych oraz prywatnych inwestorów. Ze względu na obecne spowolnienie wzrostu gospodarczego popyt dotyczy głównie najlepszych nieruchomości biurowych i handlowych w największych miastach, szczególnie w Warszawie, oferujących inwestorom bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału. Wraz z poprawą koniunktury oczekuje się jednak wzrostu dynamiki zawieranych transakcji w segmentach mniejszych ośrodków miejskich i drugorzędnych nieruchomości - wtóruje przedstawicielowi CBRE Łukasz Lorencki, konsultant z warszawskiego oddziału Cushman & Wakefield.

W badaniu CBRE miano najbardziej atrakcyjnego dla inwestorów miasta w Europie utrzymał Londyn, otrzymując 31 proc. głosów. Jest on postrzegany przez inwestorów jako bezpieczna przystań dla kapitału. Rośnie atrakcyjność Niemiec - w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż cztery niemieckie miasta - na drugim miejscu Monachium (16 proc.), za nim Berlin, a na dalszych pozycjach Hamburg i Frankfurt. Łącznie miasta niemieckie otrzymały aż 34 proc. wskazań. Paryż uplasował się na czwartym miejscu za Berlinem, uzyskując 9 proc. głosów, Warszawa zaś na piątym, otrzymując 7 proc. wskazań.

Chcesz kupić przestrzeń biurową w Warszawie? Zobacz ogłoszenia na Domiporta.pl

Jesteś zainteresowany kupnem powierzchni magazynowej w Warszawie - sprawdź oferty

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.