Spadają ceny mieszkań i kredytów

Spadają nie tylko ceny mieszkań, ale i koszty kredytów. W 2012 roku nastąpił największy spadek cen mieszkań używanych od pięciu lat, zwracają uwagę analitycy Home Broker.
Stawki transakcyjne na ogólnopolskim rynku wtórnym spadły o ponad 13 proc. Tym samym, mieszkania stają się osiągalne dla coraz większej liczby osób planujących zakup nieruchomości.

Największa przecena mieszkań z drugiej ręki miała miejsce w Krakowie (-16,7 proc.), Lublinie (-13,9 proc.), Warszawie (-13,7 proc.) oraz Gdańsku (-11,3 proc.). W porównaniu z tymi miastami spadek cen transakcyjnych odnotowany w Poznaniu jest nieduży. W skali 2012 roku ceny używanych lokali zmniejszyły się tylko o 3,7 proc. Według danych Home Broker poznańskie mieszkanie z rynku wtórnego pod koniec 2012 roku kupowane były średnio za 5174 zł za m kw.

Osoby planujące zakup mieszkań poszukują teraz przede wszystkim mniejszych, ale funkcjonalnych lokali. - Popyt na większe nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, co wynika z wciąż ograniczonych możliwości zaciągania kredytów przez kupujących. Klienci poszukują na rynku ofert przystępnych cenowo. Zarówno w naszej poznańskiej, jak i warszawskiej inwestycji najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe, szczególnie te o mniejszych metrażach - podkreśla Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w Red Real Estate Development.

Zmiany w bankach

Decydującą kwestą przy zakupie mieszkań jest dziś możliwość uzyskania finansowania w banku przez osoby planujące nabycie nieruchomości. W tym względzie sytuacja ma się poprawić. Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała poluzowanie polityki kredytowej. Po zbadaniu rynku KNF wyda nowe wytyczne. Planowane jest wydłużenie okresu, na jaki banki obliczają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Obecnie instytucje finansowe zakładają, że kredyt będzie spłacany maksymalnie przez 25 lat . Teraz zdolność kredytowa ma być obliczana na okres 30 latach. Tym samym szanse na wyższy kredyt zwiększą się i będziemy mogli więcej pożyczyć przy tych samych dochodach.

Więcej o:
Komentarze (1)
Spadają ceny mieszkań i kredytów
Zaloguj się
  • Gość: Artur

    Oceniono 2 razy -2

    Nie dziwie sie, ze ceny spadaja. 2012 rok nie byl korzystny dla branzy nieruchomosci. Duzo budowano a mieszkania czesto staly puste - nie kazdemu dane bylo dostac kredyt.. Moze teraz przy tej odwilzy cenowej bedzie nieco latwiej. Sam sie zastanawiam nad tym, zeby w koncu kupic wlasne mieszkanie i cos tak czuje, ze w 2013 moze mi sie udac ;). Zazdroszcze takim, ktorzy maja juz to za soba.. Mi juz po prostu szkoda pieniedzy na wynajem... Jak sie podliczy koszty to wcale nie wychodzi taniej niz rata pozyczki. Tutaj zreszta dziewczyna potwierdza taki punkt widzenia http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wynajmowac_czy_kupowac_258467.html Ogolnie zgrabnie ujela ten problem mieszkaniowy kupno/wynajem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX