Mieszkania w stolicy za 6 tys. złotych?

W stolicy mieszkania są najdroższe w Polsce, ale można znaleźć też takie, które kosztują poniżej 6 tys. zł za m kw.
Za stołeczne mieszkania z drugiej ręki, według danych Home Broker, płaciliśmy w grudniu 2012 roku średnio 6737 zł za m kw. Jak informują przedstawiciele tej firmy, na przestrzeni ubiegłego roku lokale z rynku wtórnego w Warszawie staniały ponad 13 proc.

Najtaniej jest na Wawrze i w Wesołej. W tych dzielnicach średnie ceny używanych mieszkań kształtują się na poziomie 5560 złotych za metr.

Na warszawskim rynku wtórnym nie znajdziemy jednak zbyt wiele lokali w tak niskich cenach. W ofercie firmy Emmerson jest zaledwie niespełna 1 proc. mieszkań, których cena nie przekracza 5,5 tys. zł za m kw. przy metrażu poniżej 70 m kw. Jak twierdzą analitycy tej firmy, w rejonach, w których powstają mieszkania deweloperskie ceny mieszkań używanych powinny się zmniejszać. Tymczasem właściciele nieruchomości nie są skłonni do obniżki stawek, szczególnie jeśli nie zależy im na szybkiej sprzedaży.

Najtańsza Białołęka

Jedne z najtańszych mieszkań w Warszawie bez wątpienia znajdziemy na warszawskiej Białołęce, gdzie bez problemu możemy wybierać w lokalach w cenie 5,5 tys. zł za mkw. Przy ograniczonym budżecie nieruchomości w tej dzielnicy powinny poszukać szczególnie te osoby, którym zależy na dobrym standardzie mieszkania. Białołęka to zagłębie najtańszych mieszkań deweloperskich w stolicy. Osoby, które w 2012 roku chciały skorzystać z dopłat w ramach zakończonego już programu Rodzina na swoim w niektórych z realizowanych tam inwestycji mogły wybierać spośród wszystkich mieszkań.

Poza tym, dużym wyborem tańszych projektów deweloperskich dysponuje Praga Południe. Mieszkania w niskich kwotach znajdziemy też na Targówku, w Wawrze, czy Wesołej. Po lewej stronie Wisły ceny są już znacznie wyższe. Na Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie czy w Śródmieściu tak nisko wycenionego mieszkania nie znajdziemy, ale mieszkania w Ursusie, na Bemowie i we Włochach są już sprzedawane poniżej 6 tys. zł za m kw.

Osoby poszukujące nieruchomości znajdą również atrakcyjne ceny na warszawskich Skoroszach, np. na powstającym tam Osiedlu Alpha. Red Real Estate Development oferuje w tej inwestycji ukończone już mieszkania z wykończeniem pod klucz w cenie 5990 zł za m kw. W realizowanym etapie projektu, którego budowa zakończy się we wrześniu br. lokale w różnych metrażach dostępne są w cenie już od 6000 zł za m kw.

Średnio od 6,2 tys. zł

Jak podaje redNet Property Group, w ciągu ostatniego roku ceny nowych mieszkań w Warszawie obniżyły się o około 8 proc. Najdroższą dzielnicą w mieście jest Śródmieście. Pomimo najwyższych spadków, wynoszących 11,4 proc. za mieszkanie od dewelopera w centralnym rejonie miasta trzeba zapłacić 14,3 tys. zł za metr. Przeciętną cenę zawyżają powstające w centralnym obszarze miasta inwestycje oferujące wysoki standard.

Żeby zamieszkać na nowym osiedlu na Mokotowie czy Ochocie musimy wyłożyć odpowiednio 10,4 tys. zł i 9,2 tys. zł za metr. Jak oblicza redNet, mniej niż 7 tys. zł za metr na rynku pierwotnym kosztują przeciętnie mieszkania w Rembertowie, Ursusie, Wawrze, Wesołej i we Włochach. Najniższe stawki oferuje Białołęka. W tej dzielnicy zapłacimy średnio 6,2 zł za m kw.

Więcej o: