Wiecha na wieżowcu z galerią handlową na Mokotowie

Zawisła wiecha nad najwyższym budynkiem kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii, inwestycji realizowanej przez Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na jesień 2013 roku.
Zawieszenie wiechy tradycyjnie kończy etap wznoszenia konstrukcji głównej budynku oraz osiągnięcie jego docelowej wysokości. Jednocześnie generalny wykonawca uruchomił ogrzewanie budynku oraz przystąpił do dalszych prac wykończeniowych, w tym wykonania elewacji zewnętrznej wieży oraz jej szklenia w systemie fasadowym. Elewacja zewnętrzna niższych budynków jest sukcesywnie odsłaniana. - Biorąc pod uwagę fakt, że rozpoczynaliśmy inwestycję od skomplikowanych robót gruntowych, osiągnięcie stanu surowego w niespełna dwa lata jest sporym osiągnięciem - przekonuje Tomasz Szopa, kierownik budowy z ramienia firmy Warbud SA, generalnego wykonawcy inwestycji. - Było to możliwe dzięki zastosowaniu między innymi skomplikowanej technologii ściany szczelinowej oraz zaangażowaniu w szczytowym okresie nawet 800 osób na placu budowy.

Deweloper zapewnia, że już jesienią 2013 roku najemcy otworzą w kompleksie swoje biura, a pierwsi klienci będą mogli zrobić zakupy w Galerii Miejskiej.

Plac Unii to inwestycja zlokalizowana na styku Śródmieścia i Mokotowa, składająca się z trzech budynków połączonych szklanym dachem: 21-piętrowego budynku A oraz 6-piętrowych budynków B i C. Wielofunkcyjny kompleks biurowo-handlowy oferuje łącznie 56 800 m kw. powierzchni do wynajęcia. Na niższych kondygnacjach powstanie galeria handlowa z trzema zbiegającymi się w środku kompleksu krytymi pasażami. Dwie trzecie z ponad 15 tys. m kw. powierzchni handlowej zostało już wynajęte. Klienci znajdą tu m.in. sklepy Zara, Massimo Dutti, Vistula & Wólczanka, W. Kruk, Cubus czy Deni Cler. Na swoje dawne miejsce wróci też Supersam, który na czas budowy przeprowadził się do tymczasowej hali w pobliżu stacji metra Wilanowska. Obie części Placu Unii zostały wyróżnione certyfikatem BREEAM z oceną "bardzo dobry", potwierdzającym zgodność projektu z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa.