Rośnie Zielony Żoliborz

Michał Wojtczuk
13.12.2012 13:00
A A A
Dwa kolejne budynki zaczyna budować firma Turret Development na terenie tzw. Żoliborza Południowego. Nowe osiedle będzie konkurować z czterema innymi inwestycjami
Osiedle Zielony Żoliborz powstaje na niespełna pięciohektarowej działce pomiędzy ulicą Matysiakówny, łukiem ulicy Rydygiera oraz torami kolejowymi. Inwestycja składa się z czterech kwartałów. Dwa pierwsze już stoją, teraz ma się rozpocząć budowa pozostałych dwóch. Inwestor - firma Turret Development - właśnie podpisał umowę z firmą Unibep, która za postawienie budynków dostanie 110 mln zł.

Ten etap osiedla projektowała pracownia Open Architekci. - Większy budynek będzie miał dziewięć pięter, 308 mieszkań i lokale usługowe w parterze od ul. Rydygiera. Mniejszy - sześć pięter i 158 mieszkań - wylicza Maciej Zabojszcz z Turreta. Metraże wahają się od 33 do 125 m kw. Inwestor zaplanował duży wybór mieszkań w segmencie popularnym, w tym m.in. mieszkania trzypokojowe o powierzchni ok. 60 m kw. Ale będą też apartamenty cztero - i pięciopokojowe na ostatnich piętrach, z tarasami.

Ceny mieszkań wynoszą od 7 tys. do prawie 9,5 tys. zł brutto za metr kwadratowy. Są zatem niższe niż dwa lata temu, gdy budowa startowała - wtedy ceny wahały się od 6,5 do 11,5 tys. zł za m kw. Do ceny mieszkania trzeba doliczyć 35 tys. zł za miejsce w podziemnym parkingu.

Żoliborz Południowy to 66-hektarowy obszar pomiędzy ulicami Powązkowską, Krasińskiego, Broniewskiego a linią kolejową. Kiedyś działały tu zakłady firm takich jak ZREMB czy FSO. Jednak kilka lat temu prawie cały ten teren wykupili deweloperzy. Przed wybuchem kryzysu na rynku nieruchomości budowę osiedla City Apartaments rozpoczęła jednak tylko firma Robyg. Turret długo się wahał, czy rozpoczynać swoje osiedle. W końcu zdecydował się na początku 2010 r.

Oprócz tych dwóch deweloperów na Żoliborzu Południowym budują także firmy Atlas Estates (Apartamenty przy Krasińskiego), Hochtief (Villa Poema) oraz CEE Developments (Atelier Żoliborz). Konkurenci Turreta mają obecnie w ofercie ok. 550 mieszkań. Do tego dochodzi jeszcze inwestycja ArtEco firmy Marvipol (ok. 300 mieszkań), położona już nie na Żoliborzu Południowym, a nieco obok, pomiędzy Powązkowską, Elbląską i Jasnodworską. W sąsiedztwie na początku przyszłego roku budowę ogromnego osiedla zamierza rozpocząć firma Dom Development. W ubiegłym roku za blisko 170 mln zł kupiła ogromną dziesięciohektarową działkę położoną po drugiej stronie ul. Powązkowskiej niż Żoliborz Przemysłowy. Na zlecenie dewelopera pracownia Mąka. Sojka. Architekci projektuje na tej działce osiedle, w którym zmieści się ponad 1,7 tys. mieszkań w budynkach o wysokości od czterech do dziewięciu pięter.

Choć mieszkań w tym rejonie Warszawy z każdym kwartałem przybywa, nie pojawiają się inwestycje publiczne - brakuje zagospodarowanej zieleni, niektórych z planowanych ulic, nie ma w planach budowy publicznego przedszkola ani szkoły.

Mimo tej konkurencji Maciej Zabojszcz jest dobrej myśli. Podkreśla, że w pierwszym gotowym budynku Zielonego Żoliborza pozostał już tylko jeden apartament w cenie 9,15 tys. zł za m kw., a w drugim - 80 mieszkań w cenach od 7,7 tys. do 11,5 tys. zł za m kw. Dwa nowe budynki mają być oddane do użytku w październiku 2014 r.

Chcesz kupić mieszkanie na Żoliborzu od dewelopera? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Marzysz o domu na Żoliborzu? Sprawdź oferty sprzedaży w naszym serwisie

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE