Ekskluzywne inwestycje poza centrum

Poza rejonami, w których tradycyjnie powstają droższe projekty, deweloperzy lokują teraz takie inwestycje także w zewnętrznych dzielnicach Warszawy
Do tej pory droższe projekty mieszkaniowe zwykle powstawały w Śródmieściu, na Mokotowie, bliskim Żoliborzu czy Woli. Osoby poszukujące apartamentów najchętniej wybierają centralne rejony miasta. Deweloperzy podejmują jednak próby lokowania inwestycji oferujących mieszkania w wyższym standardzie w innych, ostatnio także zewnętrznych dzielnicach. Jest ich jednak niewiele.

Projekty z wyższej półki, jak podaje serwis RynekPierwotny.com, pojawiają się w miejscach znanych dotąd głównie z budownictwa popularnego, jak Białołęka, Rembertów, Wesoła, Targówek, czy Praga Północ. Warunkiem ich powodzenia na rynku są atrakcyjne ceny.

Wybija się Praga Północ ze względu na postępującą rewitalizację tej dzielnicy. Dodatkowo jej rozwój wpierać będzie, za sprawą drugiej linii metra lepsza komunikacja.

Port Praski i wieżowiec

Krajobraz dzielnicy polepszy także zabudowa Portu Praskiego. Na terenie Pragi ma szansę stanąć też pierwszy wysokościowiec, dzięki uchwalonemu ostatnio planowi zagospodarowania przestrzennego Dworca Wschodniego. Na inwestycje biurowo-usługowe przewidziane zostały w nim dwie działki od strony Alei Zielenieckiej w pobliżu Stadionu Narodowego. Na jednej z nich Magistrat dopuścił możliwość budowy 160 metrowego wieżowca.

Według analityków, Praga ma największy potencjał rozwoju budownictwa o podwyższonym standardzie.

- Centralne położenie Pragi zachęca wiele osób do zakupu mieszkań. W naszej inwestycji przy ulicy Wileńskiej podpisaliśmy umowy już na połowę mieszkań, które mamy w ofercie. W miarę, jak stan zaawansowania budowy jest większy, pojawia się więcej chętnych. Kupujących przyciąga też postępująca w kierunku naszej inwestycji budowa metra. Młodzi ludzie, którzy decydują się na zakup mieszkań w Nowej Wileńskiej niejednokrotnie przenoszą się do nas z innych rejonów miasta, w których mieszkali od dzieciństwa - tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Dużo projektów, spadek cen

Poza Pragą, wyróżnia się Wawer ze względu np. na prestiżowy zielony Anin z niską zabudową.

W ostatnich miesiącach, w których stołeczni deweloperzy wykazali się dużą aktywnością, w Warszawie zostało rozpoczętych więcej inwestycji apartamentowych niż zwykle. W drugim kwartale bieżącego roku na warszawskim rynku pojawiło się aż 59 nowych projektów, spośród których aż w 10 powstaną mieszkania w wyższym standardzie.

Według Emmersona największą liczbę nowych mieszkań deweloperzy zaoferowali w dzielnicach, w których już wcześniej aktywność inwestycyjna była duża, tj. w Białołęce, na Woli i Targówku.

Osoby planujące zakup mieszkania w Warszawie muszą liczyć się ze średnim wydatkiem 8,2 tys. zł za metr kwadratowy (dane Emmerson). Jednak w ostatnich miesiącach nie w całej Warszawie ceny spadły. W drugim kwartale tego roku w Śródmieściu, na Pradze Północ, czy we Włochach średnie stawki za metr wzrosły, bo w tych dzielnicach na rynek trafiły oferty z wyższej półki.

Więcej o: