Kup, a my wynajmiemy

Mieszkania na dwóch osiedlach firmy Dolcan staną się pokojami hotelowymi. Deweloper zachęca do ich kupowania inwestorów z grubo wypchanym portfelem.
Dolcan buduje w Warszawie kilkanaście osiedli. Dwie największe inwestycje to osiemnastopiętrowy gmach Skierniewicka City u zbiegu Kasprzaka i Skierniewickiej na Woli (budynek od kilku lat jest gotowy) oraz Ogrody Ochota przy al. Krakowskiej i Instalatorów (to zespół domów o wysokości od sześciu do dziesięciu pięter, które będą gotowe pod koniec 2012 r.). W tej pierwszej inwestycji jest 180 mieszkań (w tym 60 niesprzedanych), w drugiej - aż 355 (ok. 200 niesprzedanych).

Te niesprzedane mieszkania inwestor wprowadza teraz na rynek w tzw. systemie condo, czyli, upraszczając, jako pokoje hotelowe. Klientom proponuje spółkę i podział zysków. Wygląda to tak: klient kupuje wykończone mieszkanie od Dolcana i powierza je firmie w wynajem. Deweloper zajmuje się kompleksowo wyposażeniem w meble i sprzęt, wynajmem i szukaniem najemców, a także sprzątaniem lokalu.

Dolcan ma pewne doświadczenie w wynajmie. Prowadzi hotel w Częstochowie, a od kilku miesięcy wynajmował także 22 apartamenty w Skierniewicka City. Deweloper ujawnia, że poziom obłożenia tych lokali wynosi 40 proc., korzystali z nich głównie biznesmeni i osoby odwiedzające Warszawę przy okazji dużych imprez kulturalnych.

Ceny mieszkań w Ogrodach Ochota zaczynają się od 7,6 tys. zł za m kw. Lokale w Skierniewicka City kosztują od 8,9 tys. zł za metr. Po zawarciu umowy sprzedaży mieszkanie jest wykańczane zgodnie ze standardem i wymogami, jakie są stosowane przy wynajmie hotelowym. Klient ponosi koszt wykończenia lokalu, ale tylko w elementy na stałe związane z lokalem, takie jak: łazienka, kuchnia, podłogi. Natomiast operator ponosi koszt wyposażenia ruchomego, czyli mebli, sprzętu AGD i RTV, wyposażenia kuchni, dekoracji okiennych. W trakcie eksploatacji lokalu przez wynajmujących właściciel nie ponosi opłat. Wymiana sprzętów czy różne naprawy wykonywane będą w ramach obsługi świadczonej przez operatora.

W Polsce umowy typu condo podpisywane są zazwyczaj na 5-10 lat. Dolcan proponuje klientom umowy trzyletnie, ale z możliwością przedłużenia na następne lata. W ramach umowy deweloper zobowiązuje się do wypłaty zysku z tytułu wynajmowania mieszkania w wysokości: 8 proc. jeśli kapitalizacja następuje raz na rok; 7,5 proc. jeśli zyski wypłacane są raz na kwartał; i 7 proc. jeśli zysk wypłacany jest w cyklu miesięcznym.

Zysk nie zależy od obłożenia konkretnego mieszkania, czyli tego, przez jaki czas lokal miał najemcę. Dolcan oblicza go od wartości wykończonego mieszkania. Podaje przykład: warte 385 tys. zł dwupokojowe mieszkanie o metrażu 43,3 m kw. w budynku przy Skierniewickiej przyniesie roczny zysk w wysokości 31 tys. zł. Położony w tym samym budynku trzypokojowy lokal o powierzchni 72,2 m kw. warty 650 tys. zł ma przynosić rocznie 52 tys. zł.

Dolcan przekonuje, że zakup mieszkania na wynajem jest bezpieczną formą lokowania pieniędzy, przynoszącą stabilny dochód do czasu, kiedy właściciel zdecyduje się sam do niego wprowadzić. Jedyne koszty, jakie musi ponieść inwestujący to opłaty eksploatacyjne (bez mediów, bo za to płaci operator) i podatek od nieruchomości.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży domów na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży działek na Domiporta.pl

Więcej o: