Pierwsze w Warszawie mieszkania w Condo Systemie

Firma Dolcan wprowadza na rynek Condo System. Deweloper ma właścicielom mieszkań wypłacać 8 proc. zysk z wynajmu.
System condo na światowym rynku znany jest już od ponad 20 lat. W 2010 roku na świecie było blisko 450 tys. apartamentów w systemach condo. A w roku 2011 było ich już blisko 600 tys. - wzrost o ponad 34 proc.

W Polsce system inwestowania w opcji condo obejmuje obecnie głównie pokoje hotelowe, zlokalizowane w inwestycjach położonych nad morzem lub w innych turystyczno-wypoczynkowych miejscach jak góry, czy Mazury. Na polskim rynku praktycznie nie ma ofert mieszkań w systemie condo w dużych aglomeracjach. Systemu takiego nie proponował dotychczas żaden deweloper w Warszawie.

Sierniewicka City i Ogrody Ochota

Według części klientów przewagą condo są niższe koszty najmu, za standard porównywalny z hotelowym.

Klient decydując się na zakup lokalu w inwestycji Dolcan otrzymuje pełnowartościowe mieszkanie - nieruchomość z aktem notarialnym i udziałem w gruncie. Dzięki temu, lokal może być w przyszłości wykorzystany jako mieszkanie przez właściciela lub jego rodzinę. Dodatkową wartością Condo jest zysk, który deweloper będzie wypłacał właścicielowi.

Mieszkania w ramach nowego systemu można kupić w inwestycjach - Skierniewicka City na Woli oraz Ogrodach Ochota przy Al. Krakowskiej.

Ceny mieszkań w Condo Systemie Dolcan zaczynają się już od 7.600 zł za m kw. Jest to cena identyczna z tą, za jaką deweloper sprzedaje mieszkania wszystkim klientom na rynku.

Co w umowie?

Po zawarciu umowy sprzedaży, mieszkanie jest wykańczane zgodnie ze standardem i wymogami jakie są stosowane przy wynajmie hotelowym. Klient ponosi koszt wykończenia lokalu, ale tylko w elementy na stałe związane z lokalem, takie jak: łazienka, kuchnia, podłogi. Natomiast operator ponosi koszt wyposażenia ruchomego, czyli mebli, sprzętu AGD i RTV, wyposażenia kuchni, dekoracji okiennych. W trakcie jego eksploatacji lokalu przez wynajmujących, właściciel nie ponosi opłat.

Nabywając mieszkanie w Condo Systemie Dolcan kupujący podpisuje 3 letnią umowę oddania nieruchomości w najem, ale z możliwością przedłużenia na następne lata. W jej ramach firma Dolcan zobowiązuje się do wypłaty zysku z tytułu wynajmowania mieszkania w wysokości: 8 proc. jeśli kapitalizacja następuje raz na rok; 7,5 proc. jeśli zyski wypłacane są raz na kwartał; i 7 proc. jeśli zysk wypłacany jest w cyklu miesięcznym.

Dla biznesu i inwestycji

Zysk liczony jest od wartości wykończonego mieszkania, niezależnie od "obłożenia" apartamentu i innych czynników, jak np. sezonowość. Koszty, jakie musi ponieść inwestujący to czynsz (bez mediów, za to płaci operator) i podatek od nieruchomości. Dla porównania w wypadku lokaty bankowej rentowność wynosi ok. 4,28 proc.

Dolcan swój nowy produkt kieruje do dwóch grup klientów. Z jednej strony to klient biznesowy. Z drugiej strony Dolcan dedykuje swój system klientom, którzy kupują mieszkanie z myślą o swoich dzieciach.