Wreszcie wznowią budowę szkieletora? Straszy od 10 lat

W poniedziałek architekci z pracowni Kuryłowicz&Asociates podpisali umowę na przeprojektowanie wilanowskiego ratusza u zbiegu Przyczółkowej i Klimczaka. To otwiera drogą do wznowienia budowy przerwanej dziesięć lat temu.
- Wstępna koncepcja wilanowskiego ratusza powinna być gotowa za cztery-pięć tygodni, projekt budowlany - w listopadzie - mówi Marek Ledzion, prezes miejskiej spólki Ratusz Wilanów, który w poniedziałek podpisał umowę z architektami. - Mając projekt będziemy mogli złożyć ponownie wniosek o pozwolenie na budowę. Ponownie, bo z powodu zatrzymania budowy stare pozwolenie straciło ważność - tłumaczy.

Budowa trzypiętrowego ratusza na trójkątnej działce tuż obok pomnika Jana III Sobieskiego zaczęła się w 2001 r. Początkowo stawiała go turecka firma Deniz, z którą władze ówczesnej samodzielnej gminy Wilanów umówiły się na rozliczenie prac w naturze: w zamian za budowę ratusza Turcy mieli dostać grunt na jego tyłach. Planowali tam budowę biurowca oraz bloków. Jednak w 2002 r. budowa ratusza stanęła, bo Turkom skończyły się pieniądze. Całe lata trwało rozwikłanie istnego węzła gordyjskiego spraw własnościowych. Potem okazało się, że ratusz trzeba przeprojektować. - Jest za mały. Projektowano w chwili, gdy Wilanów miał nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Teraz tylko oficjalnie zameldowanych ma 23 tys., co roku przybywa ponad 2 tys - mówi Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa. Ratusz zostanie powiększony o budynek biurowy na tyłach, którego szkielet zdążyli postawić Turcy. Z ekspertyz budowlanych wynika, że zarówno ten budynek, jak i rozgrzebany budynek ratusza nadają się do dokończenia.

Prace projektowe trzeba było zlecić architektom z pracowni Kuryłowicz&Asociates, którzy narysowali pierwotną wersję ratusza i mają do tego budynku prawa autorskie.

Dokończenie budowy ratusza pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Inwestycję przeprowadzi miejska spółka deweloperska MPRO, która niebawem wchłonie Ratusz Wilanów. Budowę najprawdopodobniej sfinansuje za pomocą kredytu. Spłacą go władze Wilanowa, które przez kilka lat będą budynek wynajmować, płacąc czynsz MPRO.

Według szacunków Marka Ledziona, jeżeli wszystko pójdzie dobrze, budowa wilanowskiego ratusza zostanie wznowiona na wiosnę przyszłego roku i zakończy się jesienią 2014 r. W tym samym czasie władzom Wilanowa kończy się umowa wynajmu obecnej siedziby przy ul. Stanisława Kostki Potockiego.

Więcej o: