Blok pod lasem

Na Tarchominie powstanie trzypiętrowy blok, w którym 90 proc. mieszkań będzie można kupić za preferencyjny kredyt w ramach programu ?Rodzina na swoim?.
Inwestycja Ogrody Mehoffera powstanie w południowo-zachodnim narożniku ulic Mehoffera i Talarowej. - Pozwolenie na budowę dostaliśmy pod koniec lipca, kończymy wybór generalnego wykonawcy, który we wrześniu wejdzie na plac budowy - zapowiada Marek Marchut z firmy Victoria Dom SA, która jest inwestorem budynku. Trzypiętrowy dom zaprojektowany przez pracownię Tadeusza Janickiego zostanie zbudowany na planie litery U. Budynek zostanie zbudowany na podwyższonej płycie garażowej, tak że parter będzie wyniesiony o pół kondygnacji ponad poziom gruntu. Inwestor mówi, że wysoki parter poprawia komfort mieszkania lokatorów najniższego piętra. Ale konstrukcja jest też wyniesiona ponad ziemię, dlatego że w tym rejonie płytko przebiegają wody gruntowe. Od strony południowej budynek sąsiaduje z małym lasem, którego część znajdzie się na terenie inwestycji. Victoria Dom obiecuje, że zachowa większość dużych drzew, wygradzając coś w rodzaju prywatnego zadrzewionego ogrodu.

W budynku znajdzie się 127 mieszkań. Victoria Dom nastawia się na młodych klientów poszukujących pierwszego, możliwie taniego mieszkania. Metraże zaczynają się od 25 m kw., przeważają mieszkania dwupokojowe do 50 m kw. Jest też kilka jednopokojowych o powierzchni do 35 m kw. oraz kilkanaście większych trzy- i czteropokojowych do 96 m kw. Wielkość lokali dostosowana jest do obecnego zapotrzebowania rynkowego oraz tak, aby można było wykorzystać rządowy program "Rodzina na swoim". 31 sierpnia w życie wchodzi zmiana limitów cen mieszkań objętych tym programem. Limit został obniżony z dzisiejszych prawie 10 tys. zł za metr do nieco ponad 7 tys. Wszystkie mieszkania w Ogrodach Mehoffera są tańsze - ceny wahają się od 5,2 do 5,9 tys. zł za m kw. Na "Rodzinę na swoim" nie załapią się tylko te lokale, które mają za duży metraż, przekraczający 75 m kw. W sumie 90 proc. mieszkań kwalifikuje się do rządowego programu, a 70 proc. spełnia warunki stawiane przez ten program lokalom dla singli.

W garażu podziemnym zmieszczą się 94 auta. Do garażu będzie można zjechać windami, przewidziano też podjazd i windy zewnętrzne dla niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami. Budynek zostanie wyposażony w domofon oraz okablowanie do podłączenia telefonów, kablówki czy internetu.

Inwestor podkreśla sąsiedztwo podstawówki i przedszkola przy ul. Strumykowej. Pamiętać jednak należy, że w Białołęce dzieci w wieku przedszkolnym jest dużo więcej niż miejsc w placówkach oświatowych i co roku kilkuset rodziców jest zmuszonych szukać miejsc dla swoich dzieci w przedszkolach w innych dzielnicach. Inwestor zwraca też uwagę na planowaną linię tramwajową, która ma powstać wzdłuż oddalonej o kilkaset metrów ul. Światowida. Poprzez most Północny połączy ona rejon Winnicy i Tarchomina z Młocinami na lewym brzegu Wisły. Znacznie skróci ona dojazd z Tarchomina do końcowej stacji pierwszej linii metra. Inwestycja ma powstać w etapach. Pierwsza część linii tramwajowej sięgająca do ul. Mehoffera ma być gotowa na przełomie 2012 i 2013 r., mniej więcej rok po planowanym oddaniu do użytku Ogrodów Mehoffera.