Największe osiedle Dom Development

Dom Development sfinalizował zakup dziesięciohektarowej działki na Żoliborzu. Zbuduje tam największe osiedle w swojej historii.
Teren pomiędzy ulicą Powązkowską, Elbląską i linią kolejową był własnością Wojskowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Kwatera". W 2010 r. Kwatera dwukrotnie bezskutecznie próbowała sprzedać grunt w przetargu. Dlatego postanowiła sprzedać go w trybie negocjacji. Zgłosiły się cztery firmy - oprócz Dom Development były to jeszcze firmy deweloperskie Echo Investment i Marvipol oraz mniej znany w Warszawie PBG Dom, deweloper działający głównie w rejonie Poznania. W kwietniu Kwatera wybrała Dom Development, który zaproponowało 168 mln zł.

Transakcja budziła wątpliwości u części analityków rynku nieruchomości, bo dwóch oferentów zaproponowało ceny wyższe niż Dom Development. Kwatera tłumaczyła, że "dwie droższe oferty posiadały odległe terminy płatności - do 39 miesięcy od podpisania umowy przedwstępnej lub w ratach spłacanych przez 42 miesiące. A Dom Development zadeklarował wpłatę całej kwoty z chwilą podpisania umowy przedwstępnej". Oznacza to, że kryteria negocjacji ustalone były dość szeroko i dopuszczały dużą rozbieżność warunków sprzedaży utrudniającą porównanie ofert. Jednak wątpliwości nie miało Ministerstwo Skarbu Państwa, które zatwierdza transakcje wojskowego TBS będącego własnością skarbu państwa. - 29 czerwca wydaliśmy zgodę na transakcję z Dom Development - informuje biuro prasowe ministerstwa.

Decyzja ministerstwa pozwoliła na zawarcie transakcji w ubiegłym tygodniu. W sumie Dom Development zapłacił 170,2 mln zł netto (to suma zadeklarowanej kwoty oraz odsetek narosłych od kwietnia na koncie Kwatery). Na dziesięciohektarowej działce firma zamierza zbudować kompleks budynków, w którym znajdzie się 1650 mieszkań. Będzie to największe osiedle w historii tej firmy. Przedstawiciele Dom Development zapowiadali, że jego budowa mogłaby się zacząć na jesieni 2012 r.