Deweloperzy z Bemowa kuszą metrem, ale to daleka i niepewna przyszłość

Bouygues Immobilier Polska zaczął sprzedaż mieszkań w swoim nowym osiedlu na Bemowie. W tej dzielnicy budowy rozpoczyna wielu deweloperów. Wszyscy kuszą klientów łatwym dojazdem, jaki zapewni druga linia metra, choć na razie powstaje tylko jej śródmiejski odcinek.
Inwestycja Patio Avernir powstanie na trójkątnej działce w pobliżu Fortu Chrzanów. Będzie to kompleks dwóch pięciopiętrowych budynków zaprojektowanych przez warszawską pracownię ARCA A&C. Działka z dwóch stron sąsiaduje z ruchliwymi arteriami: Połczyńską oraz planowaną Nowolazurową, z trzeciej zaś działkę ograniczać będzie ulica Szeligowska.

- Osiedle nie znajduje się w bezpośredniej bliskości dużych arterii. Jeden z budynków sąsiadować będzie z ulicą Szeligowską, która w związku z modernizacją ul. Lazurowej stanie się docelowo ulicą wewnętrzną - mówi Katarzyna Gierczak z agencji BrandLab reprezentującej inwestora.

W obu budynkach znajdą się w sumie 182 mieszkania o metrażach od 26,5 do 97 m. kw. Najwięcej będzie dwupokojowych (40-49 m kw) i trzypokojowych (56-63 m kw). W pierwszym etapie powstanie jeden budynek ze 102 mieszkaniami. W drugim etapie powstanie 80 mieszkań i lokali usługowych wraz z terenami zielonymi i placem zabaw dla dzieci zlokalizowanym na terenie patio pomiędzy budynkami. Wszystkie mieszkania na parterze będą miały ogródki, a pozostałe funkcjonalne balkony. Pod oboma budynkami znajdzie się jednokondygnacyjny parking podziemny.

Deweloper nie podaje rozpiętości cen, a jedynie średnią cenę - 7,4 tys. zł za m kw. Wliczone są w nią ogródki oraz balkony, osobno zaś trzeba zapłacić za miejsce w garażu - 29 tys. zł. Bouygues nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, spodziewa się je dostać we wrześniu. Inwestor nie podaje precyzyjnego terminu rozpoczęcia budowy, a jedynie, że nastąpi to, gdy sprzeda 30 proc. mieszkań. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2013 rok.

Jeszcze kilka lat temu na stołecznej mapie nieruchomości Bemowo wyróżniała bardzo duża aktywność firm deweloperskich. Poza Białołęką, Wilanowem i Mokotowem w tej dzielnicy powstawało najwięcej mieszkań w Warszawie. W okresie boomu ta część miasta stała się niemal równie popularna wśród kupujących jak Ursynów

W ostatnim czasie sytuacja jednak nieco się zmieniła. Nowe inwestycje realizują tu obecnie takie firmy jak: Robyg, Prestige PM, Dom Development, czy PB Konstanty Strus. W sumie deweloperzy oferują ponad 920 mieszkań w 21 inwestycjach. To niespełna 8 proc. warszawskich nowych mieszkań dostępnych na portalu Tabelofert.pl. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat oznacza to ogromny spadek.

- To już nasza kolejna inwestycja na Bemowie - mówi Katarzyna Rauber, dyrektor sprzedaży i marketingu w Bouygues Immobilier Polska, przypominając wcześniejszą inwestycję swojej firmy - osiedle Villa L'Azur przy Lazurowej. - Ta dzielnica zyskuje coraz większą popularność wśród młodych nabywców mieszkań. Atrakcyjność tej części miasta wynika z dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz bliskości centrum i dogodnego połączenia niemal ze wszystkimi dzielnicami stolicy. Niebagatelne znaczenie ma również planowana druga linia metra, która uwzględnia ten rejon Warszawy - dodaje, podkreślając, że przyszła stacja II linii metra Połczyńska będzie oddalona od osiedla o ok. 500 metrów.

Metro przez wszystkie przypadki odmieniają wszyscy deweloperzy, choć na razie trwa budowa tylko śródmiejskiego odcinka, kończącego się na Woli. Co więcej, nie tylko nie określono terminu rozpoczęcia budowy peryferyjnych odcinków na Gocław i na Bemowo, ale nie zapadła nawet decyzja, jak długie będą to odcinki. Możliwy jest wariant, w którym metro będzie budowane jednocześnie w obie strony, ale nie do końca zaplanowanej trasy. Zachodni odcinek kolejki może kończyć się na granicy Woli i Bemowa, a jego wydłużenie na Bemowo nastąpi dopiero w trzecim etapie inwestycji. Równie mało wiadomo o terminach budowy wspomnianej wcześniej ul. Nowolazurowej, która ma być jedną z podstawowych arterii Bemowa zapewniających dojazd do Al. Jerozolimskich.