Raty niższe o prawie 35 procent

Dzięki obniżkom stóp procentowych, raty kredytów hipotecznych w złotych mogły spaść nawet o prawie 35 procent. O tyle niższa jest rata płacona dzisiaj od tej sprzed prawie 5 lat, kiedy to Wibor był ponad 2,5 razy wyższy.
Ostatnie miesiące, to czas dobrych informacji dla wszystkich kredytobiorców zadłużonych w polskiej walucie. Na skutek pięciu ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w sumie o 225 punktów bazowych, Wibor 3 miesięczny zanotował swoje rekordowo niskie poziomy poniżej 2,70%. Oznacza to niskie oprocentowanie i znacznie niższe raty niż te płacone kilka lat temu. To właśnie Wibor jest kluczowym parametrem, obok marży, który wpływa na oprocentowanie, a w efekcie na wysokość raty.

Spadającą ratę szczególnie odczuwają kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje kredyty w 2008 roku lub wcześniej. Prawie 5 lat temu Wibor 3 miesięczny notowany był na poziomie pond 6,85%, co przekładało się na bardzo wysokie raty kredytów złotowych. Przykładowo osoba, która zaciągnęła kredyt w styczniu 2008 roku, jesienią tego samego roku płaciła ratę wyższą od pierwotnej o ponad 10%. W październiku 2008 roku, tuż po wybuchu kryzysu hipotecznego na polskim rynku raty kredytów w złotych były najwyższe w historii.

Z kolei obecnie płacimy raty najniższe. Dzięki bardzo niskim stopom procentowym rata kredytu w złotych spadła o najwyższych poziomów o prawie 35 procent. Dla przykładowego zobowiązania w wysokości 200 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat, oznacza to miesięczne płatności niższe o prawie 500 złotych.

Tabela 1. Zmiany wysokości raty i salda zadłużenia w okresie 2008 - 2013

Założenia dla kredytu:

- kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych, zaciągnięty w styczniu 2008 roku, okres spłaty 30 lat,

- marża kredytu w PLN - 0,90 p.p.

#Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Kredyty hipoteczne w 20 bankach - porównaj i wybierz najtańszy

Więcej o: