Wynajmujący schodzą z ceny, a ofert przybywa

Sytuacja wynajmujących mieszkania uległa pogorszeniu. Wskazują na to malejące stawki ofertowe wynajmu w połączeniu ze wzrostem liczby zamieszczanych ogłoszeń.
Średnia rentowność netto wynajmu mieszkań spadła z 4,58 proc. we wrześniu do 4,48 proc. w listopadzie - wynika z obliczeń dokonanych na bazie ofert wynajmu zamieszczonych w portalu Domiporta.pl oraz cen mieszkań, po jakich transakcje realizują klienci Open Finance.

Na taki stan rzeczy największy wpływ miały malejące stawki ofertowe wynajmu. W ciągu dwóch miesięcy, w okresie od września do listopada, średnia stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania oferowanego do wynajmu, spadła z 30,45 zł do 29,60 zł, czyli o 2,8 proc. (dane dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia). Obniżki zanotowaliśmy we wszystkich monitorowanych miastach. Największe w Gdańsku (spadek o 4,6 proc.) i Krakowie (4,1 proc.), a najmniejsze w Gdyni (1 proc.) i Warszawie (1,3 proc.). Obecne stawki osiągnęły poziom zbliżony do tego sprzed roku i są od nich niższe o niecałe 0,5 proc.

Analizując powyższe dane jasno widać, że obniżenie stawek najmu ma uzasadnienie w zakończeniu okresu wynajmów studenckich. Dodatkowo coraz częściej do wynajmu trafiają mieszkania wycofywane z procesu sprzedaży, co wpływa na wzrost podaży na rynku - wyjaśnia Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych serwisu Domiporta.pl.Chcesz wynająć mieszkanie? Sprawdź ogłoszenia na Domiporta.pl

Szukasz pokoju do wynajęcia? Zobacz oferty

Więcej o:
Komentarze (2)
Wynajmujący schodzą z ceny, a ofert przybywa
Zaloguj się
  • Gość: olek

    0

    Lokalizacja, a nie cena panowie!!! Dobry punkt miasta nie schodzi z ceny.

  • Gość: ola

    0

    o tak schodze z ceny, ynajmuje mieszkanie od 3,5 roku i biore o 100 zl miesiecznie wiecej niz 3 lata temu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX