Deweloperzy spuszczają z tonu

Ceny mieszkań z najpopularniejszych segmentów w transakcjach realizowanych na rynku pierwotnym są przeciętnie o 6 do 8 proc. niższe od cen, jakie początkowo wystawiają sprzedawcy.
W porównaniu ze stanem sprzed dwóch miesięcy, wzrosła różnica między cenami z ofert sprzedaży mieszkań wystawianych przez deweloperów, a cenami z faktycznie zawieranych na rynku pierwotnym transakcji - wynika z danych serwisu Domiporta.pl i Open Finance.

Z uśrednionych danych dla największych rynków, tj. dla Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy, wynika, że w sierpniu oferowane przez deweloperów mieszkania jednopokojowe sprzedawane były po cenach o 8,77 proc. niższych od średniej z wystawionych w tym samym czasie ofert sprzedaży. Dla mieszkań dwupokojowych różnica wyniosła 8,17 proc, a dla trzypokojowych 5,7 proc. Jeszcze w czerwcu te różnice były mniejsze i wynosiły odpowiednio 3,98 proc., 5,62 proc. i 4.02 proc.

Warto jednak zwrócić uwagę, że jeszcze wcześniej, przy okazji raportu opisującego kwietniowe dane, różnica między cenami w przypadku mieszkań jedno- i dwupokojowych była bardzo zbliżona do obecnej. Systematycznie zwiększa się ona tylko przypadku mieszkań trzypokojowych.

Sprawdź ceny sprzedaży mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź ceny sprzedaży domów na Domiporta.pl

Sprawdź ceny sprzedaży apartamentów na Domiporta.pl

Więcej o: