Czy warto kupić mieszkanie z licytacji?

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie mieszkaniami z licytacji komorniczych. Co przemawia za zakupem takiego mieszkania? Odpowiedź jest prosta - cena.
Zaostrzenie wymogów uzyskania kredytu na zakup mieszkania oraz spora podaż na rynku deweloperskim spowodowały spadek cen mieszkań. W dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania nadal jest jednak dość wysoka. I o ile deweloperzy zaczynają kusić atrakcyjnymi promocjami, o tyle cena mieszkań z rynku wtórnego utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie mieszkaniami z licytacji komorniczych. Co przemawia za zakupieniem takiego mieszkania? Co można zyskać?

Czy zawsze taniej?

Decydując się na zakup mieszkania z licytacji komorniczej, należy oczywiście liczyć się z pewnymi zagrożeniami. Nic tak jednak nie zachęca do zakupu jak cena, która może być znacznie niższa od tych rynkowych. Aby mieszkanie zostało zbyte licytacyjnie, musi zostać odpowiednio wycenione. Wycena dokonywana jest przez (powoływanego przez komornika) biegłego rzeczoznawcę majątkowego.

Suma oszacowania nieruchomości ustalana jest według przeciętnych cen sprzedaży podobnych nieruchomości w dniu dokonania oszacowania. Jeśli nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich, przykładowo hipoteką, biegły podaje dwie wartości nieruchomości z uwzględnieniem i z pominięciem tego obciążenia.

Cena licytowanego mieszkania jest jednak niższa od tej, na którą zostało mieszkanie wycenione przez biegłego. Zgodnie z przepisem art. 965 Kodeksu postępowania cywilnego "najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), wynosi trzy czwarte sumy oszacowania".

Czytaj cały artykuł na Komunikaty.pl

* Artykuł został przygotowany przez prawników serwisu e-prawnik.pl.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży domów na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży nowych mieszkań na Domiporta.pl

Więcej o: