Współwynajem -sposób na tańsze mieszkanie

Oglądaliście serial "Przyjaciele"? Większość z was pewnie tak, a dla reszty wyjaśniam - sześcioro przyjaciół mieszka w 2-ch mieszkaniach naprzeciw siebie. Chodzą do pracy, na randki, na zakupy - prowadzą normalne życie. Oprócz tego dzielą się troskami i radościami, wspólnie idą przez życie. Napiszemy o tym dlaczego współwynajem to świetny pomysł, nie tylko ze względów finansowych.
Co to jest?

Jeśli wybierasz się do innego miasta na studia lub do pracy i zastanawiasz się, gdzie będziesz mieszkać, mam tu kilka wskazówek, które nie nadwyrężą budżetu a dodatkową mogą się przyczynić do poznania ciekawych osób i przeżycia niezwykłej przygody.

Wynajmowanie w pojedynkę mieszkania wiąże się z wyższymi kosztami , szczególnie w dużych aglomeracjach. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest współwynajem (z ang. flat share) czyli wspólne wynajmowanie mieszkania bądź domu.

Nie jest to propozycja tylko dla studentów, ale również dla pracujących, którzy mają daleko do pracy i wolą w dni robocze mieszkać blisko i komfortowo dojeżdżać. Zaoszczędzają tym samym czas i nerwy.

Dlaczego tanio

Taniej wychodzi, ponieważ wszystkie koszty dzielimy na ilość współlokatorów. Nie tylko czynsz, ale również internet, prąd, wodę, podatek od nieruchomości etc. Jest to zazwyczaj decydujący argument dla osoby rozważającej mieszkanie z innymi.

Plusy

Rozkładając koszty możemy wynająć nieruchomość w tych dzielnicach, gdzie ceny są wyższe, ale bliżej jest na uczelnię czy do pracy lub jest wyższy standard mieszkania. Ponadto, dzielimy się obowiązkami domowymi, takim sposobem i niewielkim nakładem pracy mieszkanie jest zawsze sprzątnięte. Krótko mówiąc, z innymi łatwiej jest żyć. Można się umówić, kto robi zakupy, lub zrobić je wspólnie i razem przynieść.

Dla osób, które przeprowadziły się do nowego miasta jest to idealna opcja, aby poznać ludzi, zaprzyjaźnić się. Ale nie ograniczajmy się tylko do nowoprzybyłych, jeśli znudziło Cię życie w samotności lub chcesz zmienić towarzystwo, wynajmij mieszkanie z innymi osobami.

Dodatkowo obok nas zawsze będzie ktoś, z kim możesz porozmawiać i poprosić o pomoc. A jak potrzebujesz samotności, to po prostu zamykasz się w swoim pokoju...

Bywają też i przykre sytuacje

Może się zdarzyć, że osoby nie będą chciały sprzątać, lub będą słuchały głośno muzyki. Warto przed zamieszkaniem ustalić pewne zasady i np. umieścić je na lodówce. Dostajemy przy tym dobrą lekcję życia. Zdarzą się konflikty (jak to w życiu) ale wykorzystajmy je do nauki życia w społeczeństwie. Spróbujmy wypracować kompromis i nie dać wyprowadzić się z równowagi. Z pewnością przyda się nam to w przyszłości.

Dodaj ogłoszenie, czyli jak znaleźć współlokatora?

Znajdź wspólne cechy, żeby się nie okazało że wszyscy współlokatorzy to nocne marki, a ty lubisz wstawać rano i przy głośnej muzyce szykować śniadanie. Wtedy nikt nie będzie zadowolony ze wspólnego mieszkania. Szukaj znajomych lub nieznajomych mających podobne zainteresowania, lub takie które się uzupełniają. Ostatnio trafiłam na ogłoszenie, gdzie fotograf mieszkający z dwiema modelkami poszukiwali jeszcze jednej osoby do współwynajmu. Dobrym współlokatorem byłby dla nich początkujący projektant.

I na koniec - pamiętaj cechy dobrego ogłoszenia: podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących mieszkania, które chcesz współwynajmować (metraż, wyposażenie, od kiedy dostępny), zasad tam panujących, ile osób już tam mieszka i jakie są. Wymień, kogo chcesz mieć za współlokatora: kobietę, mężczyznę czy jest to bez znaczenia, pracujący czy studiujący, palący czy nie, czy może posiadać zwierzę. Dobrze jest napisać, czy zgadzasz się na pary. Im więcej szczegółów podasz, tym większa szansa na znalezienie wymarzonego współlokatora.

Powodzenia!

Zobacz więcej:

Wynajem w Warszawie

Wynajem we Wrocławiu

Wynajem w Krakowie

Wynajem w Trójmieście