Najem: wzrost czynszu w Krakowie i Wrocławiu

Rok 2012 zaczął się dobrze dla osób wynajmujących mieszkania w Krakowie i Wrocławiu. W obu tych miastach miał miejsce dość wyraźny wzrost średnich stawek najmu.
Z kolei w Warszawie w tym samym czasie odnotowano niewielką obniżkę przeciętnej ceny najmu lokalu mieszkalnego. Wzrost stawek najmu na początku roku w dwóch przypadkach na trzy opisywane miasta może być nieco zaskakujący.

Wynika to z faktu, że końcówka roku oraz pierwsze miesiące następnego to zazwyczaj okres swoistej "posuchy" na rynku najmu. Wtedy, bowiem najtrudniej jest znaleźć chętnych na wynajem, co zwykle znajduje swoje odzwierciedlenie w niższym poziomie stawek.

W styczniu różnice pomiędzy ofertowymi i transakcyjnymi cenami najmu nie odbiegały znacznie od grudniowych poziomów. W rozpatrywanym gronie trzech miast największe upusty cenowe udało się wytargować najmującym we Wrocławiu, a najmniejsze w Krakowie. W stolicy właściciele mieszkań schodzili z ceny średnio o niecałe 4 zł na każde 100 zł czynszu.

Poniżej przedstawiono informacje dotyczące transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zawartych w styczniu bieżącego roku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, styczeń 2012 r.Miasto Średnia powierzchnia (m kw.) Średnia liczba pokoi Najpopularniejsza dzielnica Średnia stawka ofertowa (zł/mkw.) Średnia stawka transakcyjna (zł/mkw.) Średnia różnica pomiędzy stawką ofertową a transakcyjną
Warszawa 62,1 2,6 Wola 40,2 38,7 -3,8%
Kraków 61,2 2,4 Dębniki 33,3 32,2 -3,3%
Wrocław 60,8 2,4 Krzyki 33,3 31,3 -6,5%
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podst. danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.

Warto również odnotować, że w pierwszym miesiącu bieżącego roku zwiększyła się średnia powierzchnia wynajmowanych lokali mieszkalnych w każdym spośród trzech przedstawionych miast.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice, to w Warszawie osoby zainteresowane najmem mieszkania najchętniej wybierały Wolę. Wśród innych regionów stolicy, które od dłuższego czasu cieszą się popularnością należy również wymienić Mokotów, do którego w styczniu dołączył Ursynów. Na brak chętnych nie mogli także narzekać właściciele wynajmujący swoje mieszkania w Śródmieściu. W Krakowie już od kilku miesięcy bezkonkurencyjne są Dębniki, a za nimi znajduje się Podgórze. Z kolei we Wrocławiu już od dłuższego czasu palmę pierwszeństwa dzierżą Krzyki.

Sprawdź ofertę wynajmu na Domiporta.pl