Deweloperzy kuszą studentów

W przeddzień rozpoczęcia nowego roku akademickiego dwaj najwięksi stołeczni deweloperzy - Dom Development i J.W. Construction - uruchamiają programy skierowane do studentów.
- Rozpoczyna się kolejny rok akademicki, kiedy studenci mieszkający poza swoimi miejscami zameldowania szukają mieszkań lub pokoi do wynajęcia. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wprowadzamy specjalny Ogólnopolski Program Mieszkaniowy "Student na swoim". Chcielibyśmy zachęcić studentów do rozważenia zakupu własnego mieszkania w cenie niższej niż wynajem - mówi Janusz Stolarczyk, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju w Dom Development SA.

- Na rynku brakuje ciekawej oferty mieszkań dla studentów zainteresowanych wynajmem w pełni wyposażonego lokalu, w rozsądnej cenie i w dobrej lokalizacji. Z tego względu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie limitowanego programu "Wynajmij - potem kup" dedykowanego właśnie studentom. Program jest rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają studia i z tego względu muszą przenieść się na stałe do Warszawy. Dodatkowo chcą do umeblowanego mieszkania wprowadzić się od zaraz - wtóruje mu Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży J.W. Construction Holding SA.

Propozycja Dom Development polega na tym, że przez trzy lata deweloper będzie pokrywać studentom część raty kredytu zaciągniętego w programie "Rodzina na swoim", przelewając odpowiednie kwoty na konto w banku, w którym klient student będzie mieć kredyt w "Rodzinie na swoim". Na przykładzie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 37 m kw. na powstającym osiedlu Wilno na Targówku wylicza, że miesięczna rata kredytu zaciągniętego na 40 lat może dzięki wsparciu dewelopera spaść z 775 do 387 zł. Za wynajem mieszkania o porównywalnej powierzchni w zależności od lokalizacji trzeba zapłacić 1,5-2 tys. zł miesięcznie. Propozycja skierowana jest do wszystkich studentów, zarówno zaczynających, jak i kończących studia, i niezależnie od tego, czy studiują zaocznie, czy wieczorowo. Kredyt studencki można zaciągnąć zarówno na mieszkania będące w budowie, jak i te gotowe do odbioru.

- W ten sposób obecny student będzie miał możliwość opłacania rat za własne mieszkanie, posiadanie którego ułatwi mu start w dorosłość. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wybierać w bogatej ofercie mieszkaniowej Dom Development zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu - zachęca Stolarczyk.

Z kolei J.W. Construction przygotował dla studentów pulę mieszkań na osiedlu Lewandów Park II w Białołęce. Mieszkania w programie "Wynajmij, potem kup" dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada zamieszkanie w lokalu wykończonym pod klucz, drugi przekazanie klientowi mieszkania w stanie deweloperskim. Cena wynajmu w zależności od lokalizacji i metrażu waha się od 1,5 do 3,3 tys. zł miesięcznie. Program zakłada między innymi, że osoby, które zdecydują wykupić wynajmowane mieszkanie w okresie od miesiąca do pół roku od momentu wprowadzenia, otrzymają zwrot trzech czwartych kosztów dotychczasowego wynajmu. Jeśli natomiast postanowią kupić je w okresie od siódmego miesiąca do roku, to mogą liczyć na redukcję kosztów wynajmu o połowę. Zwrot jednej czwartej kosztów wynajęcia otrzymają klienci, którzy wykupią dane mieszkanie od 13. miesiąca do maksymalnie półtora roku od wprowadzenia. Jeżeli ktoś decyzję podejmie później, nie może liczyć na zwrot nawet części kosztów wynajmu.