Wynajem z pośrednikiem - jak to wygląda?

Już w okresie wakacji panuje wzmożony ruch na rynku wynajmu mieszkań. Jest to głównie związane ze studentami, którzy od jesieni zaczynają naukę i żeby nie czekać do ostatniej chwili w wakacje zajmują się poszukiwaniem odpowiedniego lokum.
Co jest ważne dla osoby, która szuka mieszkania do wynajęcia?

Przede wszystkim, aby nie zostać oszukanym, nabranym na tzw. "okazyjną cenę". Co roku, w gorącym okresie wynajmu znajdujemy wiele tekstów w prasie o oszukanych klientach tzw. "pseudo agencji", które pobierają skromne opłaty za podanie adresu (najczęściej 100 do 300 zł). Potem okazuje się, że adres jest nieaktualny, a doniesienie o oszustwie na policję mało skuteczne, gdyż szkoda finansowa znikoma i śledztwo zazwyczaj kończy się umorzeniem. Ale setka tak "skromnie" nabranych klientów nieźle zasila pseudo biura nieruchomości, które działają najczęściej w wynajętym lokalu, a po miesiącu zwijają się i szukaj wiatru w polu! Dlatego potencjalni najemcy powinni być przede wszystkim wyczuleni na tego typu okazje. Właśnie dlatego warto zapytać pośrednika w obrocie nieruchomościami o licencję zawodową, sprawdzić stronę internetową biura lub spytać czy należy do lokalnego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami.

Drugi sposób oszukiwania amatorów taniego najmu, to oferowanie tego samego lokalu - przy posługiwaniu się fałszywymi dokumentami np. pełnomocnictwem, spółdzielczym przydziałem - kilku lub kilkunastu klientom. Potem spotykają się oni pod drzwiami tego samego mieszkania, każdy ze stratą zaliczki w postaci jedno a nawet kilkumiesięcznego czynszu.

Taki oszust, pośrednikowi oferty nie zgłosi, bo pośrednik zaczyna od sprawdzenia prawa do lokalu i sfałszowane dokumenty niejednokrotnie rozpozna, poza tym ma np. prawo do uzyskiwania informacji w spółdzielniach mieszkaniowych czy innych rejestrach.

Na przyjezdnych, którzy szukają miejsca zamieszkania na czas studiów czy pracy, czyha jeszcze inna pułapka - często nie znają miasta. Nie wiedzą, gdzie i jakie są kłopoty z dojazdem, nie wiedzą, czy w pobliżu swojej siedziby znajdą zatrudnienie. Znajdą tanią ofertę w mało bezpiecznej dzielnicy lub z fatalnym dojazdem i będą spędzać dwie, trzy godziny dziennie w tłoku i w korkach.

Jak działa pośrednictwo w wynajmie?

Pośrednik przyjmując lokal do wynajmu przede wszystkim sprawdza tytuł prawny do lokalu osoby zgłaszającej ofertę: czy jest to właściciel lokalu, czy pełnomocnik właściciela, czy najemca. Właściciel lokalu działa osobiście, najemca musi posiadać zgodę właściciela na podnajem lokalu, a pełnomocnik poświadczone notarialnie pełnomocnictwo do tej czynności. Pośrednik w obrocie nieruchomościami sprawdza dokładnie dokumenty związane z prawem własności do lokalu, tak aby nie było problemów po zawarciu umowy najmu np. tj.: lokal jest spadkowy, a na wynajem nie ma zgody wszystkich spadkobierców. Pośrednik powinien obejrzeć zgłoszony lokal i sprawdzić fachowo stan techniczny oraz czy wyposażenie jest zgodne ze spisem inwentaryzacyjnym. Wizyta pośrednika jest ważna ponieważ jest on obiektywnym obserwatorem i odnotuje pierwsze wrażenie jakie robi lokal oraz oceni jego funkcjonalność i atrakcyjność. To istotne, bo właściciele mają do mieszkań stosunek subiektywny i wielu rzeczy "nie widzą".

Pośrednik w obrocie nieruchomościami doradzi jak sporządzić umowę najmu. Nie ma bowiem jednolitego i uniwersalnego wzoru takiej umowy. Każda jest inna bo musi być dostosowana do oczekiwań i potrzeb najemcy jak i właściciela lokalu. Musi opisywać uzgodnienia stron a także cechy samego lokalu. W umowie trzeba określić takie szczegóły jak terminy płatności, termin trwania umowy, kto i w jakim zakresie za co odpowiada. Trzeba dokonać spisu wyposażenia i określić jego stan techniczny itd. Trzeba też wybrać formułę: najem zwykły czy okazjonalny. Istotne jest szczególnie gdy chodzi o studentów, tradycyjnie wynajmujących mieszkania grupowo, kto z nich odpowiada za umowę najmu. Na ogół bowiem właściciele lokali nie chcą podpisywać ich z kilkoma osobami - lecz z jedną, która potem dobiera sobie współmieszkańców - ale i to powinno być w umowie uregulowane. Dobrą umowę najmu poprzedzają negocjacje, w których strony wskazują najbardziej dla nich istotne sprawy do uregulowania. Umowie trzeba nadać właściwą formę prawną, w niektórych przypadkach stronom właśnie może opłacać się forma notarialna. Osoba z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami ma wiedzę i praktykę niezbędna do przeprowadzenia transakcji. Za usługę pośrednictwa w najmie mieszkania pośrednik pobiera wynagrodzenie. Jest to zwyczajowo 1-miesięczny czynsz płatny po podpisaniu umowy najmu prze klienta zamawiającego usługę.