Kredytów hipotecznych już się nie boimy

Jeszcze kilka lat temu Polacy traktowali kredyt hipoteczny jak zwykły dług. Dzisiaj większość z nas uważa, że bez kredytu nie da się kupić mieszkania. To jeden z etapów życia, którego po prostu nie da się uniknąć - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku.
O opinię na temat kredytów hipotecznych zapytano osoby dopiero planujące się zadłużyć i już spłacających kredyty w różnych bankach.

Prawie 80 proc. badanych uważa, że kredyt hipoteczny to rzecz normalna, a zakup mieszkania jest dzisiaj dobrą inwestycją, nawet jeśli wiążę się z wzięciem na ten cel kredytu. Mimo że oswoiliśmy się z kredytem, stare obawy z nim związane nie zniknęły. W dalszym ciągu kredytobiorców paraliżuje strach przed utratą pracy, do czego przyznaje się prawie połowa badanych. Generalnie boimy się długiego okresu spłaty (16 proc. odpowiedzi) i że nasze zarobki nie wystarczą na spłatę raty (13 proc.). Co ciekawe, tylko 5 proc. respondentów obawia się ryzyka walutowego, a więc niekorzystnej zmiany kursu waluty, w którym zaciągnięty jest kredyt. - Być może kredytobiorcy nie wyciągnęli wystarczających wniosków z kryzysu, który uderzył m.in. właśnie w nich. Gwałtowne osłabienie złotego w 2009 roku mogło drastycznie podnieść raty spłacającym kredyty walutowe. Przed takim scenariuszem uchronił kredytobiorców spadek w tym samym czasie stóp procentowych - mówi Tomasz Byczyński, odpowiedzialny za zarządzanie rynkiem kredytów hipotecznych w ING Banku.

Polacy chcą pożyczać odpowiedzialnie. Na pytanie, co by zrobili, gdyby mieli problemy ze spłatą kredytu, 37 proc. respondentów za wszelką cenę starałoby się uzyskać pieniądze na spłatę kredytu, a 38 proc. poinformowałoby bank o finansowych problemach.

Skąd czerpiemy wiedzę o kredytach hipotecznych? Okazuje się, że tradycyjnie - dla 56 proc. badanych najlepszym źródłem jest pracownik banku. Na drugim miejscu (47 proc. wskazań) znalazły się opinie rodziny i znajomych. Mniejszą wartość informacyjną mają Internet oraz pośrednicy i doradcy finansowi, chociaż prawie połowa respondentów przyznała, że wszystkie formalności związane z kredytem załatwiła właśnie przez doradców.

Przy wyborze kredytu najważniejszy - co nie jest zaskoczeniem - jest jego koszt (wysokość rat), ale również możliwość elastycznej wcześniej spłaty.

- Kredyty hipoteczne bierzemy średnio na 30 lat. Szacujemy jednak, że średni czas życia kredytu w Polsce wynosi 12 lat, na rozwiniętych rynkach jest to 7 lat - mówi Byczyński.

Ponad 18 proc. ankietowanych, którzy planują zaciągnąć kredyt, rozważa wcześniejszą spłatę kredytu, ale apetyt na wcześniejsze uwolnienie się od kredytu wzrasta prawie dwukrotnie, gdy już spłacamy kredyt.