Ranking kredytów mieszkaniowych w euro - im większy wkład własny - tym taniej!

Kredyty mieszkaniowe w euro stają się coraz popularniejsze, bardziej dostępne i tańsze. Ostatnio BZ WBK przywrócił kredyty w tej walucie do swojej oferty, a marże obniżył Raiffeisen Bank.
Pod względem popularności kredyty mieszkaniowe w euro zapewne będą w tym roku dorównywać kredytom złotowym. Okazuje się, że szybko zapomnieliśmy o kredytach we frankach szwajcarskich. Dziś Comperia przedstawia najnowszy ranking kredytów mieszkaniowych w euro.

Pomimo tego, że banki powracają do promowania kredytów w obcych walutach (de facto ich działania skupiają się na kredytach mieszkaniowych w euro) i obniżają ich ceny, to jednak nie można wprost powiedzieć, że ich dostępność jest taka sama czy nawet zbliżona do kredytów w złotych.

Pamiętaj:

Banki nadal premiują osoby, które posiadają wkład własny i których zdolność kredytowa jest na tyle duża, że ewentualne załamanie kursu złotego i skok wysokości płaconej raty nie zburzy całego budżetu domowego. Widać to po naszym rankingu kredytów mieszkaniowych w euro, który przedstawiamy poniżej - kredyty bez wkładu własnego są dostępne, ale są również droższe niż kredyty z 20% wkładem własnym.

Choć, jak na ironię, ostatnie dane NBP mówią o tym, że kredyty walutowe są spłacane bardziej regularnie niż kredyty złotowe! To wszystko dlatego, że nawet w środku załamania kursu złotego, raty kredytów walutowych były niższe niż kredytów złotowych. Wszystko dzięki spadającym stopom procentowym w euro oraz franku szwajcarskim.

A gdzie po najlepszy kredyt mieszkaniowy w euro?

To zależy od tego jakim wkładem własnym dysponujesz i czy zdecydujesz się na kredyt w promocji, czy bez. Najlepsze oferty w tej chwili otrzymasz, jeśli posiadasz min. wkład własny 20% i do tego zdecydujesz się na zakup dodatkowego produktu bankowego lub ubezpieczeniowego. Banki coraz częściej, w ramach tzw. cross hellingu, uzależniają niższą cenę kredytu mieszkaniowego od kupienia dodatkowych produktów bankowo-ubezpieczeniowych. W ten sposób bank chce zrekompensować sobie niższą cenę kredytu i związać klienta ze swoimi produktami na dłużej.

Czy warto brać kredyt w promocji?

Z reguły tak, bo obniżki na marżach kredytów hipotecznych są znaczące, ale tylko dla tych najlepszych ofert promocyjnych. Sprawdź nasze poniższe rankingi i sam zdecyduj, czy wybrać kredyt mieszkaniowy w euro w promocji, czy nie. Jak widać, jeśli dobrze porównasz wszystkie dostępne oferty na rynku to okaże się, że czasami oferta standardowa jest lepsza od tej promocyjnej. Porównaj więc, zanim wybierzesz!

 Ranking kredytów mieszkaniowych w euro, kwota 300 tys. zł, wkład własny 20%

Jak więc widać na powyższych zestawieniach, najlepsza oferta standardowa kredytu mieszkaniowego w euro jest znacznie droższa, niż najlepszego kredytu promocyjnego - rata wyższa o 44 zł miesięcznie. Taka różnica cenowa może uzasadniać zakup dodatkowego produktu bankowego, czy ubezpieczeniowego, jeśli jego cena miesięcznie jest niższa niż oszczędność (choć przy tego typu analizie należy wziąć pod uwagę fakt, że do danego banku przeniesiemy konto z innego banku, za które i tak musimy płacić). Jednak tak wyraźna różnica jest widoczna tylko w porównaniu z najlepszą ofertą promocyjną. Między 4. kredytem mieszkaniowym w naszym rankingu, który jest związany z określoną promocją, a 5. kredytem hipotecznym, który jest ofertą standardową - różnica jest niewielka. W tym przypadku wybór oferty promocyjnej (która związana jest z zakupem ubezpieczenia na życie) nie musi być jednoznaczny.

 Ranking kredytów mieszkaniowych w euro, kwota 300 tys. zł, wkład własny 0%

A już na pewno wątpliwy wydaje się wybór oferty promocyjnej, która jest droższa niż oferta standardowa. A tak jest np. w naszym rankingu kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego - tutaj oferta standardowa kredytu w BOŚ Banku jest tańsza niż oferta promocyjna proponowana np. przez mBank.