Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Mniej zapłacimy za kredyty we frankach

Bank centralny Szwajcarii obniżył w czwartek stopy procentowe i to od razu bardzo ostro - aż o 1 pkt. proc. (standardowa obniżka wynosi tylko 25 pkt. bazowych). Teraz najważniejsze stopy procentowe w Szwajcarii wynoszą od 0,5 do 1,5 proc. (w zależności od tego którą ze stóp wziąć pod uwagę).

Gwałtowne cięcie stóp może odbić się na wysokości rat, które płacą osoby zadłużone we frankach szwajcarskich. Razem z oficjalnymi stopami banku centralnego mogą się bowiem obniżyć stawki rynkowe pożyczek międzybankowych w szwajcarskiej walucie (tzw. stawki LIBOR CHF). A te są punktem odniesienia dla polskich banków, które właśnie w oparciu o LIBOR ustalają oprocentowanie walutowych kredytów hipotecznych.

O ile spadną raty kredytów? Nie wiadomo, bo to już trzecia obniżka stóp w Szwajcarii w ostatnich miesiącach i eksperci nie są pewni w jakim stopniu jest już wliczona w bieżącą wartość LIBOR-u. Od początku października stawka LIBOR 3M CHF spadła już z 4,4 proc. do 2,3 proc. Gdyby wskaźnik spadł jeszcze o tyle, ile oficjalne stopy banku centralnego, raty kredytów mogłyby się skurczyć nawet o 20-25 proc.

Te wyliczenia nie obejmują jednak różnic kursowych. Nawet jeśli LIBOR będzie nadal spadał, to przy jednoczesnym osłabianiu złotego wobec franka polscy kredytobiorcy mogą w ogóle nie skorzystać na niskich stopach w Szwajcarii. Co z tego, że wyrażona we frankach rata będzie niższa, skoro za każdego franka trzeba będzie zapłacić więcej złotówek? Poza tym część banków ustala oprocentowanie kredytów co kilka miesięcy, więc bieżąca obniżka wartości LIBOR-u przełoży się na niższe raty wyrażone we frankach dopiero za jakiś czas.

Obniżki stóp procentowych w Szwajcarii ani na jotę nie poprawiają sytuacji osób, które dopiero zamierzają wziąć kredyt we frankach szwajcarskich. Decyzje tamtejszego banku centralnego nie wpłyną bowiem na większą dostępność franków dla polskich banków i tym samym nie zwiększą ich ochoty do udzielania kredytów w szwajcarskiej walucie.

Wielgo: Odradzam przewalutowywanie kredytów na złotówki

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.