Banki cofają kredyty

Banki przestają honorować wydane wcześniej decyzje kredytowe. To fatalna wiadomość dla klientów - część z nich może w ten sposób stracić zadatki wpłacone na mieszkania - podaje "Rzeczpospolita".
Zobacz Poradnik Kredytobiorcy

Część banków oblała egzamin z fair play

- Decyzję kredytową dostaliśmy ponad miesiąc temu. Następnie podpisaliśmy umowę kredytową z deweloperem, wnosząc pierwszą wpłatę. W poniedziałek umówiliśmy się z przedstawicielem banku Millennium na godz. 18 na podpisanie umowy kredytowej. Pół godziny przed czasem spotkanie zostało odwołane i dostaliśmy informację, że nasza decyzja kredytowa nie jest już ważna - żali się "Rz" jeden z klientów banku. W podobnej sytuacji znajduje się ponad tysiąc klientów tego banku.

W regulaminie kredytowania osób fizycznych w ramach usług bankowości hipotecznej bank zastrzega sobie prawo do podjęcia takiej decyzji.

Doradcy i pośrednicy finansowi oceniają tę sytuację negatywnie.

- Takie postępowanie podkopuje zaufanie klientów do banków - uważa Paweł Adamiak, członek zarządu Domu Kredytowego Notus.

Podobne problemy z kredytami hipotecznymi mają również klienci Pol-banku i Dom Banku.

W najgorszej sytuacji są osoby, które wpłaciły zadatek na mieszkanie, mając pewność, że otrzymają kredyt, nie spodziewając się, iż bank wycofa się z wcześniejszych decyzji i nie wypłaci środków.