Mieszkanie dla młodych - korzyści i zagrożenia

O korzyściach i zagrożeniach wynikających z wprowadzenia w życie programu dopłat ?Mieszkanie dla młodych? zapytaliśmy pana Krzysztofa Oppenheima, specjalistę od kredytów hipotecznych.
Jakie mogą być konsekwencje wyeliminowania rynku wtórnego z rządowych dopłat?

Z jednej strony pozytywne - mniej będzie dopłat z budżetu do tego programu. Z drugiej jednak strony jest to swego rodzaju dyskryminacja, przecież nie w każdym mieście deweloperzy aktualnie prowadzą inwestycje - mam tu na myśli przede wszystkim miasta średniej wielkości oraz małe miasteczka. Osoby, które mają w perspektywie stałe zamieszkanie w takim rejonie (np. ze względu sytuację zawodową lub rodzinną) będą pozbawione możliwości uzyskania budżetowej dopłaty.

Czy przesunięcie programu na rok 2014 będzie miało konsekwencje dla rynku?

Może to trochę zakłócić plany zakupowe młodych Polaków. Te osoby, którym przysługiwać będzie rządowy bonus, z pewnością będą czekać na przyszły rok z decyzją o kupnie własnego M. Poza tym, od dnia ogłoszenia ustawy, dużo mniejszym zainteresowaniem potencjalnych klientów będą się cieszyć nieruchomości, które nie spełniają jej wymogów. Część deweloperów będzie w ten sposób pokrzywdzona i to zupełnie nie ze swojej winy

Czy MdM spełni podobną rolę jak RnS? Jak ocenia Pan szanse powodzenia programu?

"Rodzina na Swoim" była programem z mniejszą ilością ograniczeń, można ją określić mianem "dni otwartych budżetu". Powodzenie "Mieszkanie dla młodych" jest ważne przede wszystkim dla deweloperów oraz dla wybrańców, którzy się załapią na budżetową dopłatę; wszak będzie to zwykle zastrzyk gotówki w kwocie 30 tysięcy złotych lub nawet większej. W żaden sposób jednak nie rozwiąże to problemów młodych ludzi, dla których bolączką jest obecnie coraz większe bezrobocie. Jaka jest korzyść dla pozostałych Polaków (nieobjętych programem dopłat) z faktu, że rząd rozda parę miliardów? Moim zdaniem żadna. Dlatego jestem absolutnym przeciwnikiem tego programu.

#

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (2)
Mieszkanie dla młodych - korzyści i zagrożenia
Zaloguj się
  • ania.solska

    0

    Z tego co tutaj czytałam, najwieksze ograniczenie wg mnie to zakaz sprzedazy przez 5 lat.

  • cialoniebieskie

    0

    Warto skorzystać z MDM jak ktoś spełnia warunki, więcej na ten temat także na stronie Poradnika Inwestowania, polecam lekturę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX