Polacy mniej pożyczyli na mieszkania, bo potaniały i są mniejsze

Po raz pierwszy od kilkunastu lat nie było wiosennego ożywienia na rynku kredytów hipotecznych.
Związek Banków Polskich (ZBP) poinformował, że w drugim kwartale banki udzieliły zaledwie ok. 49,6 tys. tego typu kredytów. Szef Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP Jacek Furga zwraca uwagę, że wprawdzie było ich o niespełna 900 więcej niż trzy miesiące wcześniej, jednak w poprzednich kilkunastu latach wiosną akcja kredytowa wzrastała nawet o 20-30 proc. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że od ponad roku każdy kolejny kwartał jest gorszy. Dlaczego? Przyczynia się do tego kilka czynników, w tym m.in. nowe regulacje ostrożnościowe, które zaaplikowała bankom Komisja Nadzoru Finansowego. W efekcie zmniejszyła się dostępność kredytów hipotecznych. Na to nałożyła się niepewność co do sytuacji gospodarczej.

Z danych ZBP wynika, że wartość nowoudzielanych kredytów w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku zmalała o 1,53 proc. To nie tylko efekt zaostrzenia warunków kredytowych, ale także spadku cen mieszkań. Ponadto Polacy kupowali je coraz mniejsze.

Tymczasem jest prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach spadnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Do takiego wniosku doszli doradcy Home Broker po przeanalizowaniu notowań kontraktów terminowych na stopy procentowe. Kontrakty FRA sugerują, w jakim kierunku z dużym prawdopodobieństwem będą podążały w przyszłości stawki WIBOR-u, a to od niego zależy m.in. oprocentowanie kredytów w złotych. - Dziś trzymiesięczny WIBOR jest na poziomie 5,04 proc. Kontakty terminowe sugerują, że za dziewięć miesięcy będzie to poziom 4,26 proc. - mówi Bartosz Turek z Home Brokera. I wylicza, że kredytobiorca spłacający 30-letni kredyt złotowy w wysokości 250 tys. zł płaci obecnie ratę na poziomie 1590 zł. Jeśli się spełni prognoza, to za dziewięć miesięcy miesięczna rata wyniesie ok. 1460 zł, czyli zmniejszy się o 130 zł.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży domów na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży działek na Domiporta.pl

Więcej o: