Robaki w domu

Jolanta Nowak
21.04.2011 10:27
A A A
Karaluchy i prusaki, tych robaków można pozbyć się w godzinę - mówi spec od dezynfekcji. Plagą są pluskwy! Walka z nimi wymaga jednodniowej wyprowadzki. I jedne, i drugie często wracają. Powód? Brud na klatkach schodowych, oszczędzanie na wywożeniu śmieci, śmietniki w blokach. Problem dotyczy zarówno mieszkańców wielkiej płyty, jak i bloków od dewelopera
Właśnie usiadłam do pisania tekstu o nieproszonych robakach, owadach i innych "zwierzach" w domu, kiedy na moim biurku pojawiła się biedronka! Przebiegła po kablu i weszła na laptopa. I co z taką zrobić? Nie ma wątpliwości: darować życie i poczekać aż odfrunie sama albo pozwolić wejść na rękę i wynieść na balkon. W końcu biedronki, to chyba są najbardziej lubiane owady w domu. Co innego komary, mole czy robaki. Ich chcemy się jak najszybciej pozbyć, tylko jak?

Komarzyca strzeże wejścia

W przypadku komarów to ciężka sprawa, wymagająca niekiedy zdolności akrobatycznych. - Niby jeszcze nie ma sezonu, ale ostatnio pojawił się u mnie jeden i to mocno wypasiony komar. Rok temu nie byłby dla mnie żadnym problemem. Trzasnęłabym drania gazetą albo ręcznikiem, potem przetarłabym moją wzorzystą tapetę szmatką i po bólu, ale zrobiłam remont. Mam wygładzone i śnieżnobiałe ściany. Wydałam 1800 zł, więc zabicie komara na ścianie nie wchodzi w grę. Zaczęliśmy z mężem łapać go w powietrzu. Zajęło nam to trochę czasu, ale padł. Tylko co ja zrobię jak zacznie się sezon? - mówi Agnieszka, która zastanawia się nad obsadzeniem balkonu kwiatkiem, którego nazywa antykomarem. Inne popularne nazwy kwiatu to: komarzyca, komarnica, kadzidełko albo plektrantus koleusowaty. Kwiat nie wydziela zbyt mocnego zapachu, chyba że poruszy nim wiatr. Wtedy komary uciekają, a mieszkaniec może siedzieć na balkonie.

Niestety z komarami jest tak, że jak nie wlecą jednym oknem to innym. Co wtedy? Można albo zamknąć okna na cztery spusty, albo zamówić moskitierę. Wiele osób decyduje się właśnie na montaż siatki. - Najpopularniejsze są dwa rodzaje siatek: do okien - ramowe, oraz drzwiowe - otwierane. Te pierwsze są wpinane w ramę okna i przed zimą można je zdemontować. Zwykle montuje się moskitierę na jedno skrzydło okna - to, które jest otwierane i uchylane jednocześnie. Choć siatki są przezroczyste, to po założeniu moskitiery widok z okna jest nieco inny w porównaniu z drugim skrzydłem. Po jednym dniu już nie zwracamy na to uwagi, za to widzimy, że w mieszkaniu nie ma owadów - mówi Krystian Rutkowski z firmy OSA. Siatka na okno kosztuje około 100 zł, na balkon - około 300 zł. - Drzwi balkonowe otwierają się do środka, zaś moskitiera na zewnątrz. Zamyka się za nami na magnesy - dodaje.

Są również systemy: rolowane i przesuwane. Plusem tych pierwszych jest to, że można je zwinąć w dowolnym momencie, minusem, że szybciej się niszczą. - Przesuwane zaś są najczęściej zamawiane na tarasy, które mają trzy- albo nawet czteroskrzydłowe drzwi - mówi Jerzy Bednarski. Minus? Trzeba pamiętać, aby je za sobą zamknąć.

Mole spożywcze i te z szafy

Moskitiera nie pomoże już na mole. Jedne - te spożywcze - lubią siedzieć w kaszach i mąkach, drugie - w szafach. - Ostatnio wyjęłam z szafy stary żakiet, który miał poduszki z gąbki na ramionach. Cały żakiet był w dobrym stanie, a ta część z gąbką, po prostu była zjedzona. Wyrzuciłam żakiet, wyczyściłam całą szafę, powiesiłam specjalny zapach i jest dobrze - mówi Ewa, posiadaczka garderoby. Jeśli chodzi o mole spożywcze, to często kończy się wyrzuceniem zapasów mąki i kasz. Następnie wymyciem szafek.

Robal wychodzi ze zsypu albo altanki śmietnikowej

Oddzielnym kłopotem się robaki. Jest taka scena w filmie "Dobry Rok" z Russell'em Crowe (znanym z filmu Gladiator) w roli głównej, w której aktor po przyjeździe do willi Prowansji, wyrzuca liście lawendy, ułożone przy oknie. Rano budzi się z robakami w łóżku. Biegnie szybko do kosza na śmieci, wyjmuje lawendę i zwraca jej honorowe miejsce. Tuż przy oknie.

W Polsce problem z robactwem, mają mieszkańcy bloków z wielkiej płyty, w których są zsypy, ale też mieszkańcy bloków deweloperskich, w których znajdują się malowniczo określane altanki śmietnikowe. - Coraz częściej mieszkańcy bloków z wielkiej płyty chcą zlikwidowania zsypów. Nie dość, że to wylęgarnia robaków, to jeszcze źródło hałasu. Jeżeli ktoś wrzuci butelkę, słyszy to cały blok. Z tego powodu na warszawskim Ursynowie, znacznie szybciej sprzedają się mieszkania w niższych blokach bez zsypu, niż w blokach z wielkiej płyty, w których jest zsyp - mówi Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse. - Temat robaków w bloku pojawia się też na zebraniach mieszkańców, którzy mieszkają w nowych blokach. Na deweloperskich osiedlach są tzw. altanki śmietnikowe, które często mieszczą się w bloku (tyle, że np. wejście jest z innej strony). Jeżeli wspólnota oszczędza na wywozie śmieci, robi to dwa razy w tygodniu, to jest dramat - mówi Marcin Jańczuk. Na takie kłopoty jest tylko jedna rada: oszczędzić na czymś innym, w przeciwnym razie robaki będą chodzić po całym bloku.

Kiedy śmiecie będą regularnie wywożone, pozbycie się robactwa z mieszkania powinno pójść szybko. Na początek trzeba odsunąć wszystkie meble w kuchni i pokojach, wyczyścić i spryskać preparatami wszelkie kąty (najlepiej wyprowadzić się na ten dzień). Takie czyszczenie powinno pomoc. Można też zamówić profesjonalną ekipę. - Jeżeli chodzi o karaluchy i prusaki to można się ich pozbyć w godzinę, ale pluskwy to jest najgorsza plaga. Walka z nimi jest dwuetapowa: oprysk i zadymienia mieszkania. Lepiej wyprowadzić się na dobę z domu. Atakują zarówno stare bloki jak i nowe budownictwo - mówi Tomasz Chojnowski z firmy TCH Servise. Koszt dezynfekcji to od 100 zł w górę. - Jeżeli w bloku jest brudno, to robaki po kilku miesiącach wrócą - ostrzega spec.

Dekoracyjne kadzidełka na dodatek

Jest też cała lista kosmetyków, które mają pomóc z pozbyciu się wroga w białych rękawiczkach. Ba, wręcz wyglądają jak element dekoracyjny. Chociażby duże kadzidełka (każde ma 53 cm długości) ogrodowo-balkonowe w trzech aromatach: waniliowym, różanym i pomarańczowym. Ustawione po dziesięć sztuk każdego zapachu - wyglądają niebanalnie ustawione w metalowych lub ceramicznych pojemnikach. Ale taki bajer może działać, kiedy już .... posprzątamy.

Czytaj również:

Ekipa sprzątająca potrzebna od zaraz!

Jak to jest mieszkać w kamienicy?

Czy wiesz jak wyglądają najpiękniejsze LOFTY? >>
Kliknij, by obejrzeć galerię


Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE