Na tropie wielkanocnego jaja

Dlaczego na miejskich rynkach i placach nie stoją jaja? Gdzie w weekend odbędą się kiermasze świąteczne? I jak wygląda podróż Polaków z tradycyjnym koszyczkiem w londyńskim metrze? - oto wyniki naszego śledztwa.

A czy ktoś z was widział Wielkanoc w mieście?

Przejeżdżając przez Warszawę trudno znaleźć oznaki zbliżających się świąt Wielkanocnych. A fajnie wyglądałoby chociażby kolorowe jajo na Starówce, dlaczego nie stoi?

- Cóż, z samym jajkiem mogłyby być kłopot, bo to pogański symbol płodności, nie konweniuje więc dobrze z krzyżem. Zajączek? Jest starogermański. I oba zawędrowały do koszyczka, stając się symbolem związanym ze świętami odrodzenia - mówi dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Obecnie to Święta Bożego Narodzenia łączą się z elementami konsumpcji, wtedy mamy obok rytualne góry jedzenia (kolacja, obiady) kwestię góry prezentów. Natomiast w przypadku Wielkanocy wciąż jeszcze dominują symbole bardziej duchowego przeżycia: śmierci i zmartwychwstania. Oczywiście powoli rynek wciska się w niszę, w której zaproponuje nam elementy konsumpcji np. coraz częściej nie tylko na Zachodzie Polski zdarza się, że ktoś dostaje prezent od Zajączka. Natomiast wystrój naszych świątyń konsumpcji reaguje na naszą wiosenną potrzebę odrodzenia i przemiany - mówi kulturoznawca.

Zając i baba jest już w galerii

Faktycznie, centra handlowe przygotowały się już do świąt. - Pod fontanną jest już wielki kiermasz. W ostatnim tygodniu przed świętami na Wielkanocnym Jarmarku Produktów Regionalnych (od 18 do 22 kwietnia) między straganami stanie wielki stół z produktami - mówi Małgorzata Maier z Blue City.

Dobra wiadomość dla łasuchów: na stoiskach pojawią się przepyszne pieczone schaby, wędzone wędliny, jaja, żur, pieczywa, sery, dżemy i najwykwintniejsze baby i mazurki. Każdy będzie miał okazję spróbować tradycyjnych i zdrowych produktów z najważniejszych regionów w Polsce. Dodatkowo po centrum będą chodziły hostessy zajączki, kurczaczki rozdające słodycze.

W weekend - od 15 do 17 kwietnia - odbędzie się też kiermasz w Galerii Rembielińskiej w Warszawie. - Znajdą się na nim produkty regionalne i rękodzieła. Będą nie tylko w podstawowe, ale również te bardziej odświętne i wyjątkowe potrawy i artykuły spożywcze - mówi Marta Barlak z galerii.

Natomiast w Galerii Handlowej Bemowo pojawią się wielkie jaja. - 15 kwietnia rozpocznie się malarski pojedynek uczniowskich drużyn. Zadaniem uczestników zabawy będzie jak najpiękniejsze, nawiązujące do tradycji ozdobienie gigantycznych, ponadmetrowych pisanek - mówi Natalia Modzelewska z biura prasowego galerii. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na terenie centrum handlowego od 15 do 23 kwietnia i w tym czasie będzie można na nie głosować. Podobne akcje odbędą się w dwóch innych miastach Polski: w Toruniu i we Wrocławiu.

Kiermasze w miastach i miasteczkach

W przedświąteczny weekend, czyli 16 i 17 kwietnia, sporo będzie działo się w miastach. I tak:

> Gdańsk

Artystyczny Kiermasz Wielkanocny (14.00 - 19.00) - około dwudziestu wystawców zaprezentuje podczas kiermaszu swoje rękodzieło (biżuterie, ceramikę, torebki, hafty). W czasie gdy rodzice będą bardzo zajęci, zapraszamy dzieci na spektakl teatralny pod tytułem "Zaczarowany Koszyczek", a zaraz później na warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych z siana i papieru.

> Kraków

Tradycyjnie już odbędą się Targi Wielkanocne na Rynku Głównym. Rozpoczną się 15 kwietnia i potrwają do 25 kwietnia. Udział zapowiedziało około 50 kupców z Polski oraz z Litwy, Ukrainy i Austrii. Będą stroiki, koszyki, palmy, świeczki, wydmuszki, a także ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy świąteczne, kierpce, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna i wyroby regionalne. Dla krakowian i turystów odwiedzających targi przygotowano punkty małej gastronomii proponujące kuchnię staropolską, pierogi oraz oscypki i słodycze. 17 kwietnia Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny" przygotuje pokaz palm i obrzędów wielkanocnych w wykonaniu zespołów regionalnych i grup obrzędowych. Prezentować się będzie 12 autentycznych amatorskich zespołów folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:30, następnie cały korowód palmowy przejdzie ul. Floriańską, koło kościoła Mariackiego pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm.

> Warszawa

Do 20 kwietnia w godz. 11-20 (od poniedziałku do piątku), w godz. 11-21 (w weekend) na warszawskiej Starówce obok Kościoła Świętej Anny odbywa się Jarmark produktów regionalnych . Obok tradycyjnych wyrobów spożywczych są stroiki, baranki czy kurczaczki.

> Warszawa

Wielkanocny Jarmark Powsiński (godz. 08.00 - 14.00) Centrum Kultury Wilanów (ul. Ptysiowa 3). W trakcie Jarmaku sprzedawane będą tradycyjne wypieki oraz jadło, przeprowadzona zostanie loteria fantowa.

> Wieliczka

Kiermasz Wielkanocny w Centrum Kultury i Turystyki na Rynku Górnym.

> Łuków

Jarmark Wielkanocny w Łukowie (na Placu Solidarności i Wolności) - 17 kwietnia od godz. 11.00 Podczas Jarmarku będzie można zakupić ozdoby świąteczne, wypróbować potraw z wielkanocnego stołu, a dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjnych.

Polak z koszyczkiem na Wyspach

O tym, że Wielkanoc w mieście może budzić sensację łatwo przekonać spędzając ją za granicą. - W minione święta odwiedziłam w czasie Wielkanocy brata, który mieszka w Londynie. Pomijając, że na wystawie w małym sklepie, zobaczyłam bałwana, to najbardziej brakowało mi ludzi, którzy tłumnie szli z koszyczkiem do kościoła. "Ozdobą" miasta byli jedynie Polacy idący do kościołów z koszyczkami. Część naszych rodaków wkładała je do reklamówek (bo do kościoła musieli się przebić przez całe miasto, wsiąść do metra, autobusu, więc byli do tego zmuszeni). Ale my mieliśmy do kościoła blisko - tylko dwa przystanki metrem - więc ich nie chowaliśmy. Wzbudzały ogromne zainteresowanie na ulicy - opowiada Kaśka. - Ludzie zaglądali co tam mamy, dziwili się, pytali z ciekawością: co to? Albo po prostu się uśmiechali - mówi.

W końcu koszyczki to typowo polski zwyczaj.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.