Duże metraże, czyli problem deweloperów

Osoby, które stać na zakup mieszkania powyżej 200 m kw., mogą liczyć na specjalne traktowanie ze strony deweloperów, wynika z raportu Emmerson SA.
Obecnie Polacy są zainteresowani kupnem mniejszych, bardziej funkcjonalnych i charakteryzujących się niższą ceną całkowitą mieszkań, niż miało to miejsce jeszcze dwa-trzy lata temu. Największym powodzeniem cieszą się dzisiaj mniejsze lokale dwu pokojowe. Systematycznie rośnie też popularność kawalerek, zmniejszyło się za to zapotrzebowanie na lokale składające się z trzech i więcej pomieszczeń. Ze wspomnianych zmian dobrze zdają sobie sprawę deweloperzy. W największych polskich miastach na rynku nadal jest dużo lokali o powierzchni przekraczającej nawet 200 m kw.

Najwięcej takich mieszkań jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Większość z nich powstała jeszcze w latach 2008-09. I wciąż nie ma na nie chętnych. Z jednej strony mają one zwykle wysoki apartamentowy standard i wiążącą się z tym wysoką cenę. Na Wilanowie za mr kw. w sześciopokojowym 324 metrowym apartamencie trzeba zapłacić ponad 11 tys. zł W inwestycji Róża Wiatrów na Targówku za metr w pięciopokojowym, 230 metrowym mieszkaniu zapłacimy już tylko 5,5 tys. zł. W inwestycji Villa Athena w Wesołej za metr w pięciopokojowym 210-metrowym mieszkaniu zapłacimy 8,3 tys. zł.

Deweloperzy skarżą się, że klientów z takim odpowiednim portfelem jest niewielu. Nie należy się więc dziwić, że klienci, których stać na taki zakup, mogą liczyć na specjalne traktowanie z ich strony. Decydując się na kupno tak dużego lokalu, zwykle można liczyć na upust cenowy lub dodatkowe miejsce postojowe. W niektórych wypadkach deweloperzy oferują dodatkowo ogródek lub taras o powierzchni do nawet kilkudziesięciu m kw.

Pomimo stosowania różnych chwytów promocyjnych takie mieszkania są przysłowiową kulą u nogi deweloperów, którzy nie mogą odzyskać zainwestowanego kapitału. W ciągu ostatnich dwóch lat zdarzało się nawet, że problemy ze sprzedażą nie do końca przemyślanej inwestycji, składającej się z dużych apartamentów, były przyczyną bankructwa realizującej je firmy.

Czytaj również:

Nowe produkty deweloperów

Widać już pierwsze warszawskie soft lofty

Osiedle zamiast bazy ciężarówek

Zobacz oferty luksusowych nieruchomości