Z alergią pod jednym dachem

Nie jest łatwo żyć, bo to ona rozdaje karty. Pierwsza klasa czystości, ograniczone do minimum meble, rodzinne pamiątki i inne bibeloty oraz ?goodbye? czworonogi. To jest azyl alergika.
Podstawową zasadą, której obejść się nie da, jest porządek. - Pomieszczenia, w których przebywa osoba z alergią wymagają utrzymania stałej czystości. Osoby uczulone na roztocza powinni pozbyć się z domu wszelkich dywanów, wykładzin dywanowych, zasłon, firanek, narzut oraz mebli tapicerskich. Dobrze, jeżeli porządki domowe wykonują inni domownicy, chory w tym czasie powinien być poza domem i pozostać tam około godzinę po zakończeniu sprzątania - tłumaczy doktor Piotr Niedziałkowski z Centrum Medycznego Medicover. A potwierdza Dorota z Krakowa, która boryka się z alergią i astmą. - Unikam sprzątania, zamiatania podłóg, ścierania kurzy. Wdychając kurz, wdycham tez zapewne pyłki, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy wszystko fruwa w powietrzu, a to powoduje nasilenie objawów - opowiada krakowianka. W nawyk pozostałym domownikom musi wejść codzienne zmywanie kaloryferów oraz kurzu z mebli. Żeby sobie nieco ułatwić życie w mieszkaniu alergika dobrze zamontować szafki zamykane, rolety zamiast żaluzji czy wstawić meble ze skóry. I obowiązkowo zajrzeć do sklepów dla alergików.

 Alergia na zakupach

A tych z roku na rok przybywa - tak samo jak chorych. Oferta sklepów, także internetowych, jest bardzo bogata. Właściwie znajdziemy tu już wszystko: pościel, bieliznę, specjalne kosmetyki, proszki do prania, żywność, sprzęty AGD, np. odkurzacze, filtry powietrza, a nawet antyalergiczną biżuterię. Kupujemy jednak przede wszystkim to, co jest najbardziej niezbędne. Także ze względu na cenę. - Głównie sprzedajemy pościel dla alergików. Cały komplet dla dzieci można kupić nawet za ok. 100 zł, i te najtańsze są wybierane przed klientów najczęściej. Klienci kupują też preparaty na roztocza, które rozpyla się na meblach tapicerowanych oraz inhalatory, szczególnie właśnie w okresie wiosennym i na jesieni. Przydają się także oczyszczacze powietrza, choć to jest już spory wydatek, ok. 1300 zł - mówi Monika ze sklepu internetowego Alergia-dom.pl. Za specjalne odkurzacze trzeba zapłacić od 1 tys. do ponad 2 tys. złotych, za kilogram specjalistycznego proszku do prania - ok. 50 zł, a pierścionek z tytanu to wydatek 200-300 zł.

 Wpuść świeże powietrze

- Nigdy nie mogłam spać przy otwartym oknie, bo rano wstawałam spuchnięta, załzawiona i z zapchanym nosem - opowiada Magda, alergiczka z Poznania. Jest jednak ratunek dla tych, którzy chcieliby w domu cieszyć się wiosennym powietrzem. - Najnowsza technologia pozwoliła stworzyć produkt, który z powodzeniem zapobiega przenikaniu pyłków traw, kwiatów i drzew do wnętrz naszych domów. Siatka przeciwpyłkowa to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Chroni przed owadami, ale przede wszystkim przed znajdującymi się w powietrzu alergenami - tłumaczy Grzegorz Cendrowski z portalu Infookno.pl. Siatkę można łatwo zamontować za pomocą taśmy z rzepami, dzięki czemu będziemy się cieszyć świeżym powietrzem bez żadnego zagrożenia ze strony pylących drzew i traw. Po sezonie pylenia można ją usunąć bez śladu z PCV, aluminium i wystarczająco twardych ram drewnianych. Siatka wyłapuje 87 proc. pyłków roślinnych, owady, a także zanieczyszczenia miejskie.

Zwierzakom dziękujemy

 Niestety. W większości domów to chyba jeden z największych problemów. Szczególnie jest alergikiem jest tylko jedno dziecko, a drugie bardzo marzy o czworonożnym przyjacielu. - Nigdy nie mogłam mieć psa, kota czy nawet chomika, bo brat był uczulony. Przecierpiał góra dwa tygodnie, kiedy opiekowałam się świnką morską koleżanki - opowiada Jola z Warszawy. Najczęściej uczula sierść kota. - Jest to jeden z najsilniejszych alergenów lotnych. Uczulają także chomiki, szczury czy króliki, ale alergię mogą wywołać także ptaki - popularne papużki i kanarki - wylicza doktor Piotr Niedziałkowski. Obecność zwierzaka w domu czy mieszkaniu jest odczuwalna jeszcze długo po tym, jak "lokator" się wyprowadzi. Ma to szczególne znaczenie przy wynajmie albo kupnie mieszkania. - Ogłoszenia, do których załączone są zdjęcia mieszkań zamieszkałych przez pupili, bardzo często są odrzucane od razu na etapie wstępnej selekcji - mówi Bartosz Turek z Home Brokera.

 Szukam mieszkania. Alergik

 Urządzenie czterech kątów tak, żeby były przyjazne alergikom to połowa sukcesy. I to dokładnie ta druga połowa. Szukając mieszkania do wynajęcia albo zakupu, lepiej swoich dolegliwości nie lekceważyć. - Klienci bardzo rzadko zwierzają się pośrednikom ze swoich przypadłości alergicznych, a szkoda. Pozwoliłoby to uniknąć prezentacji wielu ofert, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia klienta - tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse&Partnerzy. Lista zdyskwalifikowanych nieruchomości jest spora. - Alergicy powinni unikać mieszkań w starych kamienicach, bo tu są bardziej narażeni na roztocza i pleśnie, budynków w pobliżu pól i lasów, mieszkań, w którym poprzednio mieszkały zwierzęta domowe. Zagrożeniem dla alergika jest także duże stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, dlatego mieszkanie w centrum to też nie jest dobry wybór dla - dodaje Marcin Jańczuk. Dlatego alergicy preferują nieruchomości relatywnie nowe z dobrą wentylacją i utrzymane w dobrym stanie. - W przypadku takich osób nawet dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie przeznaczone na obsługę kredytu hipotecznego może zrekompensować mniejsze narażenie na alergeny - podsumowuje Bartosz Turek z Home Brokera.

Czytaj również:

Uwaga mieszkanie z hałasem

Moda na lofty w Polsce trwa

Kredyt krok po kroku - poradnik

Komentarze (1)
Z alergią pod jednym dachem
Zaloguj się
  • kasiajotka

    0

    Jak ktoś ma w domu alergika, to koniecznie powinien odwiedzić stronę odetchnijspokojnie.pl, gdzie znalazłam mnóstwo porad i pożytecznych informacji o alergiach, a także o tym, co można zrobić, żeby ulżyć alergikowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX