Jak rozwiązać kwestię płatności przy wynajmie

Twoje mieszkanie przeznaczone na wynajem zostało już do tego zadania odpowiednio przygotowane, a najemca - wybrany. Pozostało jedynie zredagować umowę najmu tak, aby w przyszłości nie było kłopotów z najważniejszym - z płatnościami. Opłaty, jakie będzie wnosić najemca, wzbogacą twój domowy budżet w postaci czynszu najmu, ale przede wszystkim muszą uwzględniać bieżące rachunki wynikające z korzystania z nieruchomości i z mediów.
Z jakiego rodzaju płatnościami będziesz miał do czynienia?

1. Czynsz najmu

Jedyny niezmienny element opłat, jaki ponosi najemca, przynajmniej w tych przypadkach, gdy umowa jest podpisana na czas określony. Nie powinno się zaskakiwać najemcy niespodziewaną podwyżką, ponieważ on lub ona także ma prawo planować swój budżet. Przy umowie bezterminowej o ewentualnej zmianie wypada wspominać nie wcześniej niż po roku najmu. Warto za to w umowie umieścić zapis, że czynsz najmu opłacany jest z góry, np. nieprzekraczalnie do 3. lub 5. dnia bieżącego miesiąca, i wspomnieć, że mile widziane jest stałe zlecenie przelewu bankowego. Gdy najemca zleci bankowi stały przelew, będziesz spokojna o swój czynsz i dodatkowo od razu będziesz wiedzieć o jego (jej) kłopotach finansowych, jeśli zlecenie zostanie cofnięte.

Jeśli najemca spóźnia się z zapłatą - reaguj od razu. Wyślij grzecznego SMS-a lub e-maila z przypomnieniem. Najemcy łatwo jest się przyzwyczaić do zwlekania z zapłatą czynszu, jeśli brakuje sygnału od właścicielki, że czeka na te pieniądze.

W umowie najmu można umieścić paragraf o naliczaniu ustawowych odsetek karnych za ewentualne opóźnienie - każdy element służący dyscyplinie płatności i mieszczący się w granicach prawa jest bardzo ważny.

2. Zaliczka eksploatacyjna do administracji

Opłata dla administracji jest względnie stałym elementem, chociaż czasami potrafi gwałtownie wzrosnąć (przy podwyżkach za wodę lub energię), dlatego warto ją weryfikować co najmniej raz na 3 miesiące. W dużej części zależy od liczby osób mieszkających w lokalu, dlatego przed podpisaniem nowej umowy trzeba podawać administracji prawdziwą liczbę najemców, aby wyliczyła odpowiednią wysokość zaliczki (w tym np. zaliczki za zużywaną wodę). W umowie najmu dobrze jest podać aktualną wysokość zaliczki eksploatacyjnej i zaznaczyć, że ewentualne podwyżki opłaci najemca.

Decyzja, czy najemca będzie wnosił tę opłatę bezpośrednio do administracji, czy rozliczy się z właścicielem, jest kwestią wyłącznie techniczną.

3. Podstawowe media: woda, energia elektryczna, gaz

Najmowi mieszkania powinno towarzyszyć wspólne z najemcą sumienne spisanie liczników, a potem przyjrzenie się zawiadomieniu o bieżącej zaliczce eksploatacyjnej, by odczytać, jakie media i w jakiej wysokości są zaliczkowane. Warto pokazać najemcy, że zaliczkowane zużycie jest zwykle niewielkie, np. jedynie 3 m3 wody miesięcznie. Chodzi o to, że najemca musi dobrze zrozumieć, że jeśli zużyje więcej wody, będzie musiał dopłacić. Podobnie z energią - normalnie zużywa się w lokalu np. 100 kWh miesięcznie, a jeśli licznik nabije więcej, wzrośnie też wysokość faktury. Można zachęcić najemcę do robienia własnych odczytów na licznikach dla lepszej samokontroli. Czasami trzeba zrobić po prostu wykład o oszczędzaniu, zwłaszcza ludziom młodym, którzy dotąd nie opłacali swoich rachunków i nie mają wiele doświadczenia.

Wszystkie te zabiegi mają chronić najemcę, a w konsekwencji Ciebie przed niespodziewaną kolosalną dopłatą np. za zużycie wody.

Można przepisać na najemcę medium, którego zużycie jest wyjątkowo trudno przewidzieć - np. umowę z gazownią w mieszkaniu lub domu ogrzewanym gazem. Warto zmarnować trochę czasu na załatwienie formalności, aby potem nie pozostać z niezapłaconym przez najemcę rachunkiem.

Innym sposobem na wyprzedzenie kłopotów jest pobieranie dodatkowych zaliczek i kaucji na media, oczywiście do skrupulatnego rozliczenia po rozwiązaniu umowy.

Ogólnie trzeba pamiętać, że koszty mediów nieustannie rosną i będą rosnąć, a niefrasobliwość najemców w kwestii zużycia jest czasami obezwładniająca. Dlatego funkcja właścicielki jako edukatora jest tu nie do przecenienia, bo z mojego doświadczenia wynika, że większość wysokich rachunków wynika raczej z braku świadomości najemców niż z ich szczególnej złośliwości.

4. Inne media

Jeśli chodzi o inne media, jak np. telefon stacjonarny, telewizja kablowa, internet, to lepiej inicjatywę pozostawić tu samemu najemcy. Na podstawie umowy najmu wszyscy dostawcy chętnie podpiszą z nim (lub z nią) umowę na jego (lub jej) nazwisko, przypisując tym samym odpowiedzialność za płacenie rachunków bezpośrednio najemcy.

5. Finansowe zobowiązania właścicielki

Jako właściciela nieruchomości masz finansowe zobowiązania wobec lokalnej jednostki samorządowej. Najczęściej trzeba uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste (do końca marca bieżącego roku) i podatek od nieruchomości (zwykle podzielony na 4 raty w roku).

6. Ubezpieczenie nieruchomości

Polisa ubezpieczeniowa uchroni Twoją nieruchomość od konsekwencji finansowych działania żywiołów, przypadków losowych i włamań. Warto zasięgnąć na ten temat informacji u ubezpieczyciela, u którego opłacasz polisę za swoje mieszkanie lub samochód - wtedy możesz liczyć na zniżki.

Czytaj również:

Znów chcemy mieszkać w kamienicy

Jakie klauzule w umowie najmu są niedozwolone

Komentarze (1)
Jak rozwiązać kwestię płatności przy wynajmie
Zaloguj się
  • blondyneczka_83

    0

    To nie jest problem, aczkolwiek zanim zdecydujemy się na cokolwiek trzeba kilka razy przeczytać umowę, dowiedzieć się o możliwościach dodatkowych opcji etc. Przykładowo wynajmując samochód np. w leasetake podpisujemy umowę, aczkolwiek mamy do wyboru opcję dodatkową jak ubezpieczenie czy serwisowanie. Płacimy stałe comiesięczne raty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX