Obowiązki właścicielki mieszkania na wynajem

Właśnie odziedziczyłaś mieszkanie po babci i postanowiłaś je wynajmować albo zdecydowałaś się zainwestować swoje oszczędności w nieruchomość, która przyniesie ci regularny comiesięczny dopływ gotówki. Lokal został odświeżony, wyposażony pod kątem przyszłego najemcy. Super, czyż to nie bajka? Oczywiście tak, ale fakt bycia właścicielką lokalu nakłada na ciebie również pewne obowiązki.
Jakie? W Anglii czy w USA właściciele mieszkań pod wynajem są stowarzyszeni w organizacjach branżowych i przechodzą kursy, na których dowiadują się o swoich obowiązkach. W Polsce obszar najmu j to wciąż wolnoamerykanka. Mądry Polak po szkodzie Nie dopuść do tego.

Instalacje bez usterek

Wiedz, że jako właścicielka mieszkania pod wynajem masz obowiązek zapewnienia najemcy bezpiecznych warunków mieszkaniowych. Powinnaś zadbać o stan wszystkich instalacji w twoim mieszkaniu. Najwięcej szkód materialnych powodują zwykle usterki instalacji wodno-kanalizacyjnej, dlatego warto wezwać hydraulika, aby dokładnie ją przejrzał w całym lokalu. Wszystkie łączenia powinny być szczelne, nie ma mowy o przeciekającym kranie albo przepuszczającej wodę spłuczce w.c. Łatwiej i taniej naprawić przeciekający kran, niż usuwać skutki zalania mieszkania.

Drożna wentylacja

Szkody materialne wydają się jednak drobiazgiem w stosunku do odpowiedzialności za życie i zdrowie najemcy twojej nieruchomości. Co rok zimą wieje grozą, kiedy ukazują się wiadomości o ofiarach zaczadzenia w mieszkaniach. Jako właścicielka musisz zrobić wszystko, aby do takiej tragedii w twoim mieszkaniu nigdy nie doszło. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w lokalu oraz zadbanie o bezpieczny system ogrzewania. Wszędzie tam, gdzie w celu ogrzania lokalu mamy do czynienia ze spalaniem, może dojść do wydobywania się niebezpiecznego tlenku węgla. Co robić, aby nigdy się to nie przydarzyło? Trzeba wykonywać raz na rok obowiązkowe przeglądy kominiarskie. Jeśli lokal znajduje się w budynku wielorodzinnym, warto w umowie najmu zobowiązać najemcę do udostępniania lokalu w dniach takich przeglądów. Zamontuj w mieszkaniu czujnik na obecność tlenku węgla z alarmem. Kosztuje tylko 190 zł, a może być dodatkowym atutem przy poszukiwaniu najemcy.

Zobacz również: Jakie klauzule w umowie najmu są niedozwolone?

Szczelna instalacja gazowa

Przeglądy instalacji gazowej - podobnie jak kominiarskie - wykonywane są obowiązkowo co rok. Mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, bo wydobywający się w niekontrolowany sposób gaz może wybuchnąć od każdej iskry. Najemca powinien być świadomy konieczności wpuszczania gazowników do domu w celu dokonania próby szczelności.

Przegląd techniczny kotła

Jeśli nieruchomość ma własną kotłownię z piecem, należy pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych takich urządzeń. Wszystkie wskazania na temat częstotliwości takich przeglądów znajdują się w instrukcji obsługi. Jeśli zginęła - poszukaj informacji w internecie.

Żeby nie kopał prąd

Na koniec przeglądu instalacji pozostało ci tylko przejrzeć stan instalacji elektrycznej. Jeśli gniazdko nie jest dobrze osadzone albo niekompletne - lepiej je wymienić, niż mieć na sumieniu porażonego prądem najemcę lub spalone mieszkanie.

Bezpieczne wyposażenie

Tutaj musisz odwołać się do zdrowego rozsądku, ale warto spojrzeć na mieszkanie pod tym kątem. Czy lampy i żyrandole są dobrze zamocowane? Czy szybka w drzwiach łazienkowych nie wypadnie przy gwałtownym zamykaniu? Czy regał jest odpowiednio zamocowany do ściany? Czy najemca wie, jak korzystać z pralki, kuchenki mikrofalowej? Czy ma dostęp do instrukcji obsługi? Dla twojego świętego spokoju warto w umowie najmu zamieścić punkt o konieczności poinformowania najemcy o szczegółach użytkowania sprzętów.

Umowa najmu

Zawarcie umowy najmu jest konieczne, chociaż przy zwykłej umowie najmu nie ma obowiązku zawarcia jej w formie pisemnej. Na piśmie musi być zawarta jedynie umowa najmu okazjonalnego. Czy warto spisać umowę najmu? Oczywiście tak, choćby po to, aby np. zobowiązać pisemnie najemcę do umożliwienia dokonania przeglądów, o których była mowa powyżej.

Ubezpieczenie

Jak widzisz, nawet z tego krótkiego opisu można się zorientować, że posiadanie mieszkania na wynajem niesie ze sobą wiele ryzyk. Na szczęście firmy ubezpieczeniowe mają szeroki wybór pakietów ubezpieczeniowych na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Choć nieobowiązkowe, warto wykupić polisę ubezpieczeniową, która pomoże ci zminimalizować konsekwencje owych zdarzeń. Z drugiej strony, ubezpieczyciele często nie pokryją pełni strat, jeśli nie dopełniłaś swoich obowiązków.

Podatki

Jeśli mowa o obowiązkach właścicielki - nie uciekniesz od tematu podatków.

Opłata wieczystej dzierżawy . Opłatę tę wnosi się w całości na początku każdego roku kalendarzowego, do 31 marca, jeśli grunt, na którym stoi nieruchomość, nie należy do ciebie. Jej wysokość zależy od wartości gruntu, na którym stoi nieruchomość.

Podatek od nieruchomości . Najczęściej rozkładany jest na cztery równe raty w roku. Administracje spółdzielni mieszkaniowych pobierają go w ratach miesięcznych w zaliczce eksploatacyjnej płaconej do administracji.

Podatek od dochodów z najmu . Można go płacić na kilka sposobów, ale najpopularniejszą formą jest deklaracja płacenia podatku ryczałtowego w wysokości 8,5 proc. od dochodów z najmu, czyli stosunkowo niewiele. Pamiętaj jednak, że przy wyborze tej formy opodatkowania nie ma możliwości odliczania kosztów poniesionych na remonty i ulepszenia w lokalu.

Zobacz również:

Umowa najmu mieszkania - gotowa umowa

Jakie podatki przy wynajmie

Opłata rezerwacyjna i kaucja