Polska sprzedaje swoje nieruchomości w Monachium

anpop, PAP
04.10.2010 17:52
A A A
Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) zaoferowała na targach Expo Real prawie 100 nieruchomości inwestycyjnych o wartości ok. 1 mld zł. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów
Wśród zaoferowanych przez Agencję nieruchomości jest 11 zespołów pałacowych i dworskich. ANR proponuje sprzedaż gruntów o łącznej powierzchni ok. 4,6 tys. ha, których wartość wynosi ok. 1 mld zł.

- Mocną stroną polskiej oferty jest atrakcyjna lokalizacja, ponieważ grunty położone są w granicach największych polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic i Szczecina - zaznaczył Tomasz Nawrocki, prezes ANR.

Agencja Nieruchomości Rolnych dysponuje kilkudziesięcioma tysiącami hektarów gruntów przeznaczonych na cele inwestycyjne. Wśród nich są działki o dużej powierzchni, położone blisko szlaków komunikacyjnych, na których mogą powstać parki technologiczne, centra handlowe i logistyczne. Dotychczas z państwowych gruntów skorzystały już międzynarodowe koncerny, m.in. Opel, Toyota, Sharp, LG, Michelin, Electrolux, Auchan, IKEA czy Viesmann.

W 2007 roku ANR sprzedała 1353 ha za 212 mln zł, a w 2008 r. 1644 ha za 268 mln zł. W 2009 r. z powodu ogólnej sytuacji gospodarczej w Polsce, a także na świecie sprzedaż spadła. Inwestorzy kupili tylko ok. 1300 ha o wartości ok. 150 mln zł. Eksperci oceniają, że Polska może liczyć na inwestycje w branży motoryzacyjnej, sektorze informacyjno-telekomunikacyjnym, usługach dla biznesu czy kolejne inwestycje w branży elektronicznej. Zdaniem Nawrockiego notowania Polski rosną. Świadczy o tym opublikowany przez ONZ raport, który umieścił Polskę na 12. miejscu w rankingu najlepszych lokalizacji inwestycyjnych. Raport został przygotowany przez agendę ONZ ds. handlu i rozwoju (UNCTAD) na postawie ankiet z 236 międzynarodowych korporacji i 116 agencji promocji inwestycji.

W XIII Międzynarodowych Targach Nieruchomości Inwestycyjnych Expo Real 2010 wzięło udział ponad 37 tys. uczestników, 1645 wystawców z 35 krajów, w tym m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Francji, Polski, Czech, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Luksemburga. Targi te są jednym z najważniejszych miejsc spotkań inwestorów, a także ważnym forum wymiany doświadczeń oraz analizy światowych trendów w obrocie nieruchomościami. Targi Expo Real odbyły w Monachium w dniach 4-6 października 2010 r.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX