Immobel - nowy duży gracz na polskim rynku nieruchomości

Niewykluczone, że na polskim rynku nieruchomości pojawi się nowy duży gracz - belgijska spółka deweloperska Immobel.
25 proc. jej akcji kupiła właśnie Grupa Eastbridge (poprzez spółkę zależną Cresida Investment Sarl). W wyniku tej transakcji Eastbridge stała się największym akcjonariuszem belgijskiego dewelopera, który jest notowany na NYSE Euronext w Brukseli.

- W tej transakcji upatrujemy także ogromny potencjał dla rozwoju działalności Eastbridge na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - komentuje prezes Grupy Eastbridge Maciej Dyjas. Wchodząca w jej skład spółka Centrum Development & Investments zarządza blisko 30 nieruchomościami handlowymi w Polsce (m.in. Wars & Sawa, CH Renoma, Smyk). - Immobel spowoduje, że na polskim rynku pojawi się kolejny silny gracz - dodaje Dyjas.

Obecnie Immobel realizuje - samodzielnie lub wspólnie z innymi firmami - projekty biurowe (ok. 225 tys. m kw.) i mieszkaniowe (ok. 210 tys. m kw.). Ponadto w tzw. banku ziemi, którym dysponuje ten deweloper, jest blisko 400 ha gruntów pod zabudowę.

W 2009 r. zrealizował największą transakcję roku na belgijskim rynku nieruchomości biurowych - sprzedał kompleks biurowy Brussels Forum Belgijskiej Izbie Reprezentantów.

Z kolei Eastbridge jest prywatną spółką inwestycyjną, której założycielem i właścicielem jest Yaron Bruckner (obywatel belgijski). Grupa Eastbridge zarządza aktywami o wartości ponad 1,2 mld euro. Obecnie w portfelu grupy znajduje się ponad 40 spółek operacyjnych działających w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Grupa zatrudnia ponad 10 tys. pracowników.

Więcej o: