Niewielki spadek cen mieszkań w tym roku

Ceny ofertowe mieszkań używanych są obecnie nieznacznie niższe niż na początku roku. Największe, kilkuprocentowe obniżki zanotowano w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu - poinformowała firma Home Broker

Według niej ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski obniżyły się przeciętnie o 1,1 proc. w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy. Największy spadek miał miejsce w Katowicach, Krakowie i we Wrocławiu. W Warszawie, Gdyni czy Poznaniu zmiany były kosmetyczne. Pamiętajmy jednak, że realny spadek cen, czyli uwzględniający inflację, jest większy.

Analitycy Home Broker wyjaśniają, że presję na poziom cen na rynku wtórnym wywierają wysoki udział w podaży mieszkań o niższym standardzie (np. wielka płyta), a także atrakcyjne oferty na rynku pierwotnym. Koszt zakupu mieszkania w wielkiej płycie jest średnio o blisko 15 proc. niższy od pozostałej oferty. Z kolei średnia cena na rynku pierwotnym jest przeciętnie o 500 zł niższa niż w nowym budownictwie na rynku wtórnym (budynki oddane po 2000 r.). Przykładowo, w Krakowie udział wielkiej płyty wzrósł z 14 proc. w styczniu do 17 proc. w lipcu.

W Home Broker zwracają uwagę, że na rynku wtórnym ponownie wydłużył się proces sprzedaży. W czerwcu finalizowano transakcje dotyczące mieszkań, które na rynek trafiły średnio 126 dni temu.

Mieszkania dwupokojowe w ostatnim roku były sprzedawane w ciągu przeciętnie 83 dni od ogłoszenia. Jest to najniższy wynik spośród badanych rozmiarów lokali. Wbrew pozorom sprzedaż mieszkań dwupokojowych zajmowała przeciętnie pięć dni mniej niż w przypadku dużo tańszych kawalerek. Wynik ten tłumaczyć należy dużym popytem zgłaszanym przez nabywców. Blisko 52 proc. z nich deklarowała w ostatnich 12 miesiącach chęć zakupu mieszkania minimum dwupokojowego. Home Broker podaje, że najmniejszy popyt zgłaszają natomiast nabywcy na mieszkania o największej liczbie pokoi. Chęć zakupu lokalu o ponad trzech pokojach deklaruje jedynie kilka procent nabywców w badanych miastach. W efekcie do transakcji takimi mieszkaniami dochodzi po relatywnie najdłuższej ekspozycji oferty. W ostatnich 12 miesiącach sprzedaż lokalu czteropokojowego trwała średnio 138 dni, a pięciopokojowego 152 dni. Widać więc, że w przypadku mieszkań o ponad trzech pokojach każdy dodatkowy pokój powoduje wydłużenie procesu sprzedaży o mniej więcej dwa tygodnie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.