Domy bezrobotnych nagrodzone. Koszt metra - 800 zł

Nyski pomysł budowy domów przez bezrobotnych otrzymał jedną z Europejskich Nagród Przedsiębiorczości. Koszt metra kwadratowego mieszkania wyniósł 800 zł

W 2006 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy starostą nyskim a burmistrzem Paczkowa, dotyczące pionierskiego programu budowy mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Efektem szkolenia było oddanie w 2008 roku dwupiętrowego bloku z 12 mieszkaniami. Koszt jednego metra kwadratowego wyniósł 800 zł!

- To był autorski projekt naszego urzędu pracy - mówi Kordian Kolbiarz, dyrektor PUP w Nysie. - Maszyny i kadry nadzorujące budowę, w tym kierownika budowy, wykładowców i instruktorów, zapewnił PUP. Szkolenia realizowane były przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Nysie. Materiały dało miasto Paczków - wylicza Kolbiarz.

Zaprzecza, by budynek wykonywany przez szkolonych bezrobotnych odbiegał od standardów. - Były kontrole z ministerstwa, jakość prac jest powyżej średniej dla budynków wykonywanych przez fachowców. Zarzucano nam, że to będzie dziadostwo, a to zwykłe kłamstwo - mówi Kolbiarz.

W szkoleniu uczestniczyło 176 osób. - W końcu pozostał po nim jakiś ślad. Wcześniej bywało tak, że murarz stawiał mur, po czym trzeba było go znów rozbierać. Teraz staramy się za każdym razem, jeśli to jest możliwe, by po kursach praktycznych zostawało coś w mieście, np. po brukarzach kawałek chodnika. By nie były to szkolenia dla samych szkoleń - mówi Kolbiarz.

W budynku w większości mieszkają samotne matki z dziećmi. Część bezrobotnych po szkoleniu wystąpiła o dotacje na rozpoczęcie własnej działalności. Jednym z nich był Rafał Kalota. - To było bardzo konkretne szkolenie pod okiem fachowców, zakończone egzaminem. Wykonywałem instalację elektryczną, oczywiście pod okiem osób z nadzoru. Gdy dom już stał i wszystko działało, człowiek uwierzył, że potrafi jednak coś zrobić. Że nie było to tylko teoretyczne szkolenie na zasadzie "zbudujcie jakiś układ, zobaczymy, czy będzie działał". Wykonaliśmy konkretną pracę, pożyteczną, która służy ludziom. Po tym szkoleniu i egzaminie nabyłem uprawnienia i wystąpiłem o dotację. Założyłem firmę, świadczę usługi elektryczne - mówi pan Rafał.

Dom w Paczkowie znalazł się wśród sześciu nagrodzonych projektów, zwyciężył w jednej z pięciu kategorii "Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne".

Nagrodę główną zdobył projekt "Entrepreneurs in Residence" z Francji realizowany przez Agencję Rozwoju Regionalnego regionu Auvergne. Zachęcił on przedsiębiorców do zakładania firm w regionie, który jest postrzegany jako obszar wiejski i prowincjonalny. Uczestnicy projektu otrzymali zindywidualizowane wsparcie i finansowanie przy rozpoczynaniu działalności, co poskutkowało powstaniem ponad 200 przedsiębiorstw.

Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości wręczono w poniedziałek w Madrycie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.